Emlakjet verilerine göre, konut aramaları satılıktan kiralığa dönüyor

Emlakjet’in araştırmasına göre katılımcıların yüzde 20’si evvel satılık aile aradığını, fakat şimdi kiralık ocak arayışına yöneldiğini belirtti. Satılık hesabına kiralık familya aramaya yönelimin geçmiş nedeni ise yüzdelik 53 ile “bütçe kriterlerine bakarak sülale bulamamak” oldu.

Emlakjet, 400 bine vasıl satılık ve kiralık yurt ilanından oluşan ayrımsız bilim tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı 2022 yılı ilkgüz kocaoğlan taşınmazlar verilerini yayınladı.

Bu kapsamda TÜİK verilerine bakarak 2022 yılı eylül ayında Türkiye genelinde göz satışları 113 bin 402 skor olurken, sabık yılın bir ayına kıyasla yüzdelik 22,9’luk düşüş gösterdi.

Konut satışlarında ağustos ayında üstelik ayrımsız esbak yılın ayrımsız ayına bakarak 12,7’lik düşüş görülmüştü. bununla birlikte tutulu as oranı yüzdelik 15 kendisine gerçekleşirken, evvel umum as oranı yüzdelik 32 oldu.

Emlakjet verilerine göre ilkgüz ayında Türkiye’birlikte satılık konut fiyatları maaş ortalama yüzde 4 artarken, kiralık hane fiyatları maaş sayı farkı yüzdelik 10 düşüş gösterdi. Satılık konut fiyatlarında yeryüzü haddinden fazla yıllık artış gösteren şehir Bursa olurken, almanak kiralık basamak eşit artışında eylül ayında de Antalya birinci oldu.

Eylülde genişlik haddinden fazla hane aranan ilçe İzmir-Buca

Eylül ayında mecmu ev aramaları süresince Emlakjet kullanıcılarının yüzdelik 54’ü satılık hane ararken, kiralık aramaların oranı ise yüzdelik 46 oldu.

Kiralık ve satılık ev kontrol verilerine bakarak eylül ayında İzmir’in Buca ilçesi sunu çokça aranan ilçe oldu. Buca’yı sırasıyla Bursa’nın Osmangazi ve Gaziantep’in Şahinbey ilçeleri izlem etti.

Satılıktan kiralığa geçişte ana neden bütçe

Emlakjet’in eylül ayına özel gerçekleştirdiği özel araştırı dosyasında ise satılık ve kiralık familya taharri trendleri değerlendirildi. Emlakjet kullanıcılarına yöneltilen sorular doğrultusunda kiralık sülale arayanların yüzde 20’sinin, kiralık karı aramadan evvel satılık karı aradığı belirleme edildi.

Emlakjet kullanıcılarının yanıtladığı ankette, ilkin satılık ev arayıp elan sonradan kiralık hane arayışına başlayan kullanıcılar bunun sebebine yüzdelik 53 oranla ‘Bütçeme makul eş bulamadım’ yanıtını verdi. Kriterlerine akla yatkın ev bulamamak ise yüzde 38 ile ikinci tam kayran aldı.

“Satılık ofis arayanlar için, mütezayit fiyatlar ve göz stokundaki azalma ön plana sâdır mesail”

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Miğfer İdikat, hane aramalarında satılık yahut kiralık tercihinin, hem benimsenmek üzere hem yatırım için kontrol eden kullanıcılarda muhtelif kriterlere bakarak değiştiğini aktardı.

İdikat, şu bilgileri paylaştı:

“Satılıktan kiralığa intikal için yayınladığımız soruşturma sonuçlarına göre, kullanıcıları beşte biri satılık ev alma planını erteleyerek kiralık eve yöneliyor. Satılık karı ararken kiralık eve yönelen kullanıcıların anne sebebinin ise yüzde 53 ile bütçe kriterlerine makul evi bulamamak olduğunu belirleme ettik. Aranan aile kriterlerine uygun lüp bulunamaması ise yüzde 38 ile ikinci tam düzlük alıyor.

Artan fiyatlar ve gayrimenkuldeki sunma temenni dengesizliği kiralık arayan kullanıcılar amacıyla 2021 yılının ikinci yarısından itibaren peyda tıpkısı sorun olmuştu. Aktüel veriler ise satılık daire arayanlar üzere birlikte küsurat fiyatların ve ev stokundaki azalmanın yöre plana çıkan sorunlar olduğunu gösteriyor.”

Share: