Doğadan elde ettiği malzemeleri sanata çeviriyor

Doğadan elde ettiği malzemeleri sanata çeviriyor

Kırşehir’de Zanaatkarlar Çarşısının geçmiş seramik sanatçısı huy ile sanatı birleştirmenin heyecanını içinde

KIRŞEHİR – Kırşehir’de, birikim ve ustalığını umum becerisi ile birleştiren zanaatkar, doğadan elde ettiği malzemeleri sanata çeviriyor.

Cumhuriyet tarihinin geçmiş külliye projesi olan Cömert Külliyesi yanı sıra açılan Zanaatkarlar Çarşısında emek yürüteç Sercan Meze, 2017 Yılında geldiği memleketinde Ahilik Teşkilatlanmasında kayran alan 32 çığır gurubundan aynı tanesi Çömlekçiliği yaşatmayı hedefliyor. Erciyes Üniversitesi Pir Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Sanatları Bölümünü tüketici Sercan Hezel, Cömertlik Teşkilatlanmasında var olan ve ölmeye yüz tutmuş tıpkısı mesleği yaşatmanın bile gururunu yaşıyor.

“Yerey Analizleri yaparak emek yürütüyor”

İç Rum Bölgesinin bereketli yerey yapısına ehil olduğunu aktaran Küçümseme, “Kırşehir’in toprağı dahi Avanos ve Nevşehir toprağı büyüklüğünde zer. Yer analizlerimizi daima yapıyoruz. Yaptığımız çalışmaları dahi Ekin ve Turizm Bakanlığına sunduk. Çalışmalarımız sonrası üstelik Kültür Bakanlığı Sanatçısı unvanını aldık” dedi.

“Plastik adına sağlam yerey”

Evrenselleşen dünyada insanların plastik ürünler hesabına ulama maddesiz ürünlerin kullanımlarını tercih ettiğini aktaran Bayram, “Doğadan almakta olduğumuz kil ve çamuru kullanılabilir husus ve materyale çeviriyoruz. Kent halkı ve bizlerde bu durumdan gayet memnunuz. Mutfak ürünlerine ciddiyet vermekteyiz. Eskiye dayanabilen çanak çömlek üretimleri yapmaktayız” diyerek konuştu.

Share: