Dirimlik İnanç: “Kılıbık olmanın çokça faydasını gördüm, beyler size dahi öneririm”

“Ailem Kocaeli Buluşmaları” çerçevesinde vatandaşlarla söyleşide benzeri araya gelen şair ve yazar Dirimsel İnanç, “Annem benim karısı köylü olduğumu söyler, olur öyleyim. Çokça faydasını gördüm, beyler size de öneririm” diye salondaki misafirleri güldürdü.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Ailem Kocaeli Buluşmaları” söyleşisine ozan ve yazar Dirimlik İnanç’ı misafir etti. Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa çok sayıda yurttaş katıldı. Dirimlik İnanç, seyircilere ferah dileklerde bulunarak konuşmasına başladı. Familya hanımlığının de tıpkı iz olduğunu, ayrıca dünyadaki bildirme yumruk meslek olduğunu söyleyen İnanç, “Kim 24 saat yavru bakıp, kemirmek hazırlayıp, çamaşır yıkayabilir ki? Hem da eşit beklemeden. Biz hayatı onlardan öğreniyoruz, insanlığı onlardan görüyoruz. Değme şeyimi versem borçlu kalıyorum” dedi.

Hayati İnanç, eşlere ve annelere ateş sözler söylemekten kaçınılması gerektiğini vurgulayarak, “Aynı insanın şiddetli sözle hangi kuzuluk geldiğini görebilsek ağzımıza keskin kortej alamayız” diye konuştu. Hayatın bilinmez formülünün tatlı dil ve güler yüz olduğunu kaydeden İnanç, iştiyak yıkmanın değil istem almanın marifet olduğunu belirtti.

“Beyler size bile öneririm”

“Yeryüzü sıhhatli kalemiz ailedir” diyen İnanç, “Ümera, takat lafları etmeye lazım yok, benim Efendim demiş kim; ‘Hanımını dövenin davacısı benim’ İşte bu büyüklüğünde. Hanımlarınız, hanımefendiler O’nun nazlıları. Kadınlara nasıl davranmanız gerektiğini filhakika O söylüyor” ifadelerini kullanırken, “Annem benim kılıbık olduğumu söyler, peki öyleyim haddinden fazla faydasını gördüm, beyler size üstelik öneririm” diye salondaki misafirleri güldürdü. – KOCAELİ

Share: