Direksiyon Eğitmeni Izzetinefis Eroğlu: “Nazik araçlarda buzlu yolda fren çokça kullanılmamalı”

Yönelteç Eğitmeni Haysiyet Eroğlu: “Büyük araçlarda buzlu yolda fren çok kullanılmamalı”

“Aracın tekeri durursa kızaklama dediğimiz kayma meydana dirimsel”

KAYSERİ – Kayseri’da yönelteç eğitmenliği eden Şeref Eroğlu, iri şalter şoförlerinin kış aylarında buzlanan yollarda türlü olduğu büyüklüğünde fren yapılmaması gerektiğini ve retarder kullanılması gerektiği söyleyerek, “Aracın tekeri durursa kızaklama dediğimiz kayma meydana dirimsel” dedi.

Hele de rampa dun inerken fren sistemlerini kabil olduğunca az kullanılması gerektiğini belirten Izzetinefis Eroğlu, “Balaban araçlarda fark etmez otobüs, tır, kamyon kadar araçlarda sürücülerimiz araca binmeden önceki dolgunca tıpkısı taharri yapmalılar. Hep eksiklerin giderildiğinden sakıncasız olduktan ve aracını çalıştırdıktan sonraları alelhusus de kış aylarında yola çıktıklarında mesafesine dikkat etmeliler. Duruluk temsil hızın yarısıdır. 90 kilometre hızla giden biri 45 metre mesafe çoğaltmak zorundadır. Bu meydanlık uzatılabilir bunun bir maruzatı namevcut. İlle bile 45 metre değil daha çok üstelik meydanlık bırakabilir. Duruluk açıldıkça hem henüz üstelik duygulu peki. Hele fren sistemlerini rampa aşağı inerken çok kullanmamaları gerekiyor. Hele birlikte gelgeç taşıyan otobüslerimiz, minibüslerimiz olsun. Araçlarda retarder adında ayrımsız herkes var, motoru sıkıp aracı yavaşlatır. Aracın buzda kaymasını önler çünkü tekerin durmasını sağlamıyor, yavaşlamasını sağlıyor ve bu durumda birlikte kayma olamaz. Diyelim ki kayma oldu, vesile ne tarafa kayıyorsa o tarafa doğru çevirip orayı kurtarmamız ve yavaşlamamız gerekiyor. Bunu da retarder ile yapmamız gerekiyor. Frene bastığımız devir tekerlek durursa kızaklama yapar, makine kontrolden yarar ve sonrasında önümüze hangi gelirse devirebilir. Bunun için bile alelhusus öndeki araçla mesafelerini artırmaları ve elan gösterişli sürmeleri, freni çok kullanmamaları gerekiyor. Bağan vitesle gidilmesi gerekiyor. Bu şekilde kurallara uyulursa televizyonda o şişman kederli kazaları izlememiş oluruz” dedi.

Eroğlu, kayma durumlarında şoförlerin sakin kalması gerektiğini söyleyerek, “İnsanın böyle durumlarda sakin kalabilmesi üzere nefese ihtiyacı var. Çağ egzersizi bereketli yapılmalı ve rahat kalınmalı. Şayet nefes almaz dahi kendini sıkarsa kendisi de kontrolden yarar aracın çıktığı kabil ve o ahit tek şey yapamaz. Burada kebir olan yoğun soluk alıp yüklemek ve sakin uzlaştırıcı kurtarmaya harıldamak. Diyelim kim kurtaramıyor yolu o zaman bile geberik aynı bölgeye yani canlıların olmadığı ayrımsız bölgeye vurarak maddesel hasarla kurtarabilir. Sürücülerimiz kışın yola çıkmadan önceki asude kalsınlar ve yolda çabuk etmesinler. Başımıza hangi geliyorsa aceleciliğimiz yüzünden geliyor örneğin yeşil ışığı yakalayayım diyoruz. Bu cins şeyler üstelik kazaya sebebiyet veriyor. Hıza serencam versinler ve çabuk etmesinler” ifadelerini kullandı.

Share: