Depremde emniyetli alanda “cenin” pozisyonunda üstüne düşmek dal ve ayak yaralanmalarını önlüyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanarak Adana Site Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alınan afetzedelerin büyük çoğunluğunda dal ya birlikte bacak travması, vücutlarında ezilme ve ilenç belirleme edildiği bildirildi.

Hastanenin Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Kliniğinden sorumlu Prof. Dr. Ahmet Kapukaya, AA muhabirine, Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremin hızlı hızlı ardından “acil”, “servisler” ve “ameliyathane” olarak 3 gruba ayrıldıklarını söyledi.

Depremin etkilerinden danişment oldukları andan itibaren hastanede “evgin boyut harekat planı”nı devreye soktuklarını tamlayan Kapukaya, “Hastanemiz, idarecileri ve personeliyle sarsıntı kabilinden kitlesel kıyamet durumlarına hazırlıklıydı.” dedi.

Ortopedi ve sarsıntı bilimi kliniğinin afetlerde etkin görev aldığını, deprem nedeniyle bildirme çok rahatsız bakan bölümün kendileri olduğunu anlatan Kapukaya, “Tahminî 1800 operasyon gerçekleştirmişiz. Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye kabilinden depremden etkilenen bölgelerdeki hastalar önce kendisine bizim hastanemize müracaat etti. Tığ üstelik bütün, hepsinin tedavisini takkadak müdahaleyle gerçekleştirdik.” diye konuştu.

“Kaçarken tavır ahzetmek olanaklı değil”

Hastaneye gelenlerin, alelumum kaçarken pinpon altında kalmaları sonucu yaralandığını vurgulayan Kapukaya, yer haddinden fazla sırasıyla ayak, dal yaralanmaları, işaret kırıkları, ser travmalarıyla karşılaştıklarını aktardı.

Deprem sırasında yapılması gerekenlere değinen Kapukaya, şöyle bitmeme etti:

“Dölüt pozisyonunda ara vermek çok yüce bir tafsilat. Bunun kategorik bütün tarafından bilinmesi ve uygulanması gerekiyor. Kaçarken kalıp almak cins değil, süratle tehlikesiz tıpkısı noktaya saklanıp ayaklarınızı, bacaklarınızı ve ellerinizi korumanız gerekiyor. Bunun üstelik yer sunturlu şekli dölüt pozisyonudur. Enkazdan yanık kurtulan kısaca 1400 hastamız var. Dölüt pozisyonunu uygulamadıkları amacıyla neredeyse hastalarımızın tamamında ya branş evet üstelik kadem travması var. Vücutlarının türlü yerlerinde ezilmeleri ve kırılmaları var.”

Prof. Dr. Kapukaya, tamlık Türkiye’deki esenlik çalışanlarının önceki günden itibaren hastaneyi arayarak fahri girmek üzere kâm oluşturduğunu dile getirdi.

Sağlık çalışanlarının, ulaşımla ilişik engelleri aşarak işlerini güçlerini bırakıp kendilerine yardıma geldiklerini anlatım fail Kapukaya, ” İstanbul, Çanakkale, Ankara ve Yozgat’tan birçok afiyet çalışanı geldi. Onlara dahi gene gene teşekkür ediyoruz.” dedi.

Share: