“Deprem Andaç, Çök Kumpas Tutun ve Boşaltma Tatbikatı” yapıldı

Adana, Mersin Ağacı, Osmaniye ve Hatay’bile, yer müftülüklerine mecbur kurumlarda “Deprem Hatırat, Çök Fent Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Evgin Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Diyanet İşleri Başkanlığı aksiyon birliğinde devlet genelinde eş anlı gerçekleştirilen manevra kapsamında, Adana’da İl Müftülüğüne ilişkin kurum ve yurtlarda sirenlerin çalmasının arkası sıra görevliler ve öğrenciler “çök, akort ve tutun” uygulaması yaptı.

Henüz sonraları AFAD personeli, binalarda bulunanları boşaltma ederek toplanma alanına götürdü.

Burada yapılan sayımın arkası sıra tatbikat tamamlandı.

Tatbikatı, Vali Yardımcısı Mutlu Almalı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Yenmiş Çintimar, İl Müftüsü Mehmet Taşçı, AFAD İl Müdürü Gültekin Genç ve değişik ilgililer dahi izleme etti.

Sazak

Mersin Ağacı’dahi Ilbay Büyük Hamza Pehlivan, İl Müftüsü Münevver Yığman ve toprak protokolünün katılımıyla Toroslar Müftülüğü İsmail Levent Kur’an Kursu’nda tatbikat gerçekleştirildi.

Deprem ikazı üzerine tatbikata katılan site protokolü, görevliler ile öğrenciler, “çök, oyun ve tutun” uygulaması yaptı.

Elan bilahare AFAD ve değişik ilişkin kurumların görevlileri binalarda bulunanları tahliye ederek toplantı alanına götürdü.

Vali Pehlivan, yaptığı açıklamada, ildeki tatbikata 226 Kur’an kursundan 8 bin 571 öğrenci ve 332 öğreticinin katıldığını söyledi.

Zelzele çabucak tedbirin önemine değinen Güreşçi, “Ayrımsız sonraki uygulama 9 Kasım’de olacak. Güven Yurtlar Kurumu’nda analog uygulama yapılacak. 12 Kasım’da Düzce Depremi’nin yıl dönümünde 18.57’bile evlerde ‘Çök-Kapanca-Tutun’ tatbikatı yapılacak. Buradaki kasıt doğal afat karşısında tedarikli olmak. Bilcümle duamız tek olmaması, meydana gelmemesi. Bu üstelik dünyanın bir gerçeği. Nedeniyle hazırlıklı görünmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Güreşçi, programın arkası sıra öğrencilerle görüştü.

Hatay

Hatay’da İl Müftülüğü binasında yapılan tatbikatı Vali Yardımcısı Emniyetli Sait Karahaliloğlu, İl Müftüsü Ömer Faruk Kart, AFAD İl Başmuallim Vekili Kürşat Biter, AFAD Yetişek Idarehane Müdürü Ayşe Kılınçoğlu birlikte takip etti.

Sirenin çalınmasının ardından “çök, tertip ve tutun” uygulaması yapıldı. Henüz sonraları binada bulunanlar boşaltma edilerek toplanma alanına götürüldü.

Tatbikatta, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Müstacel Müzaheret ve Kıyamet Yönetimi öğrencileri ve AFAD gönülleri de amade bulundu.

Osmaniye

Osmaniye’dahi Mimar Sinan Mahallesi’nde kâin kız Kur’an kursunda düzenlenen tatbikatta, sirenin çalmasıyla öğretmen, mektepli ve görevliler çatlak ve masaların yanına çökerek “çök, kapanca ve tutun” uygulaması yaptı.

Depremin ardından binada bulunanlar çizin çizin tahliye edilerek toplantı alanına götürüldü.

Tatbikata Vali Erdinç Yılmayan ile amme kurumlarının temsilcileri üstelik katıldı.

Share: