Cerrahi simülasyon eğitimi ayn ameliyatlarındaki başarıyı artırıyor

56. Millî Göz Bilimi Kongresi

Kongreye katılan davetliler

Göz cerrahisi simülasyonu

Göz cerrahisi simülasyon eğitimine katılan hekimler

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ziyalı Kapran ile röportaj AYŞE YILDIZ – Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ziyalı Kapran, pilotluk eğitimi üzere ayn hekimleri üzere da hususi cihazlar alarak cerrahi simülasyon eğitimleri verdiklerini söyledi.

Kapran, Antalya’birlikte planlı “56. Ulusal Göz Bilimi Kongresi” kapsamında AA muhabirine, ayn ameliyatları ve tedavisinde temas geçen dolaşma yeni gelişmelerin yaşandığını kaydetti.

Dernek namına göz hekimliği görevine kullanılmamış başlayacak asistanların tecrübesini tasarruf etmek üzere icraat yaptıklarını anlatan Kapran, cerrahi alanda simülasyon eğitimi amacıyla özel cihazlar aldıklarını ifade etti.

Bu uygulamanın dünyada çokça beş altı ülkede kullanıldığını vurgulayan Kapran, şunları kaydetti:

“Toplum Örgütü adına simülasyonla terbiye başlatmıştık. Çokça hayır olduğunu gördükten sonradan eğitimi sakil ve dizgesel şekilde yapmaya karar verdik. Tıpkı tayyare kullanacak pilotun benzetim eğitimi üzere göz ameliyatı yapacak asistanlarımızın da simülasyonu var. Yapay kaynak prensibiyle müteharrik cihazlar sayesinde asistanlarımız henüz kontrollü, tekniğe uygun komplikasyonların bile olmadığı ameliyatlar yapmayı öğreniyor. Burada kendisini geliştirip, sınama kazandıktan sonradan hastayı operasyon ediyor.”

Şu anne büyüklüğünde 900 kişinin eğitim aldığını, gençleri katmak amacıyla başarılı olanları ödüllendirerek, eğitime heveslendirme ettiklerini nâkil Kapran, Türkiye’deki hekimlerin beraberinde yetersiz dışından bu eğitimi kabul etmek için gelenlerin olduğunu ve onlara da kurslar açtıklarını bildirdi.

“Yetersiz dışından dahi dokunaklı murat alıyoruz”

Balkanlar, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerinden bile simülasyon eğitimi üzere ciddi istek aldıklarını ifade fail Kapran, simülasyondaki yekpare programları kullanabilmenin bir hafta sürdüğünü, uzmanlar nezdinde eğitimin verildiğini anlattı.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’dahi hususi cihazların bulunduğu, simülasyon eğitimleri veren dört hat kurduklarını vurgulayan Kapran, mail illerdeki uzmanların bu eğitim bilimi üstlerinden yararlandığını söyledi.

Kapran, “Simülasyonda bireşimli zeka sayesinde esas bir ameliyatı yapar üzere uygun yaşıyorlar ve tam sonuçlar veriyor. Mevhum gerçeklikle yapılan bu eğitimler, ayn ameliyatlarındaki muvaffakiyet oranlarımızı de yükseltti. Eğitimcilerimiz hangi büyüklüğünde müfit olduklarını şahsen deneyimliyorlar. Simülasyonla akbasma, ayn arkası ameliyatları yapılıyor. Bu birlikte ayn ameliyatlarının yüzde 80’ini karşılıyor. Temas sene 20 bin prematüre çağa doğuyor. Bu cihazlar, erkendoğan veya diyabetli bebeklerin göz taramalarında bile bize havari oluyor. Bu bebeklerde evvel iki, üç ayda tarayıp tedavi etmezsek maalesef rüyet yeteneklerini kaybedebiliyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: