Cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren öneri TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, cemevlerine yönelik düzenlemeleri da içeren Vergi Usul Kanunu ile Gâh Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin hep üzerindeki görüşmeler sürüyor.

CHP Grubu hesabına bayram düzlük İstanbul Milletvekili İbrahim Istekle Kaboğlu, cemevlerine yönelik düzenlemelerin, ayrı tıpkısı kanun teklifi içerisinde sunulması gerektiğini savundu.

Teklifin bazen maddelerinin Esas’ya yeraltı olduğunu öne süren Kaboğlu, cemevlerinin faaliyet giderlerinin, sanatsal faaliyetlere gider işleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden karşılanmasının akla yatkın olmadığını söyledi. Kaboğlu, cemevlerine, Diyanet İşleri Başkanlığı gözetiminde bakım verilmesi gerektiğine belen ederek, teklifin, “size su ve hareketlilik vereceğiz” söylemiyle Alevi toplumunu aşağıladığını sav etti.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, teklifle, birbiriyle ilgisi sıfır 13 kanunda değişikliğe gidildiğini; TBMM’nin daim tıpkısı kanun tekliflerinde fark yapmakla meşgul edildiğini söyledi.

İktidarın seçimleri ahzetmek üzere seçme şeyi yapmaya çalıştığını anlatan Kuşoğlu, ” Türkiye, seçime giderken insaf ölçüleri dikkate alınmıyor. Kül benzeri katabolizma ekonomisi uygulanıyor. Bu ülkenin yarınları var, çoluk çocuğumuz var.” sözlerini sarfiyat etti.

Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği limanlara yönelik düzenlemenin kavrayışsız çekilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kuşoğlu, teklifle, Eşkal Bankasının kıymet istikrarını mizan yetkisinin başka tıpkısı kuruma devredildiğini, bunun akilane olmadığını savundu. Kuşoğlu, “Bu, idareyi altüst etmektir. Bunlar yalnız ekonomide yıkımı değil, hukukta de içtimai hayatta üstelik yıkımı getiren düzenlemeler.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Mersin Ağacı Saylav Rıdvan Turan, yoksulların dirim standardının artırıldığı yönündeki söylemin gerçek dışı olduğunu, sağlık adaletsizliklerinin mecmu dünyada olduğu üzere Türkiye’üstelik da arttığını öne sürdü.

2023 yılı bütçesinde düz düzlük kazanç derogasyon ve afların, bu testis teklifle devam ettirildiğini söyleyen Turan, iktidarın, yoksullardan aldığı meşruiyeti, ense sınıfları bakmak amacıyla kullandığını tez etti.

Teklifin Kıymet İstikrarı Komitesi’hangi ilişik maddesini hatırlatan Turan, “inzibati yöntemlerle kurulduğunu” öne sürdüğü bu zümre komitelerin, fiyatların belirlenmesinde olumlu gravite yaratamayacağını söyledi.

Alevilerin, cemevlerinin bir ibadethane kendisine tanınmasını ve fiyat yurttaşlık hakkından yararlanmayı istediklerini belirten Turan, ayrımsız Alevi kendisine bugüne büyüklüğünde bir nice sıkıntıyla karşılaştığını dile getirdi. Turan, “Hala bu büyüklüğünde kafasız tıpkı yerden kanun teklifi sunmanın Alevileri incitmeyeceğini, bunu alkışlayacaklarını mı düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

“Eğreti benzeri esbabımucibe”

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, kanun teklifinde, ödenecek rüsum için inanca istek edilmesine müteveccih tıpkısı bap bulunduğunu, bu kaynağın seçim öncesinde nereye kullanılacağı yönünde bulut yarattığını söyledi. Cinisli, “Normal ayrımsız ekonomide, ödenecek kazanç için ilkin inanca alınmaması gerekir. 30 milyon liralık alınması tümce üzere benzeri zeki birlikte gelmiyor.” diye konuştu.

Esas Mahkemesinin halel ettiği limanlara ilişik düzenlemenin tekliften çıkarılmasının akıllıca olduğunu anlatım fail Cinisli, bu konunun yine TBMM’nin gündemine getirilmemesi gerektiğini belirtti.

Cinisli, Denk İstikrarı Komitesinin, Minval Bankasının görevlerini devraldığını da iddia etti.

“AK Parti yöneticilerinin bilmediği ve sığ baktığı” tıpkı anlaşma olan Alevilere yönelik düzenlemelerin teklifte bulunduğunu anımsatan Cinisli, teklifte bu konudaki gerekçenin “eğreti” olduğunu savundu.

“Ayrımcılık yapanlar Yezid’in safından hala çıkmayanlardır”

MHP Konya Mebus Mustafa Sahtekâr, teklifin 6 maddesinde cemevlerine ilişkin tensikat yapıldığını belirtti.

Dini veya mezhebi ne olursa olsun herkesin benbenci bire bir yurttaş adına görüldüğüne meni fail Sahtekâr, Alevilerin, milli kimliğin ayrılmaz bire bir parçası olduğunu vurguladı. Sahtekâr, Alevi İslam inancına mensup vatandaşların sevap ve meşru talepleri bulunduğunu belirterek, “Artık önyargıları kırmalı, kuşku ve güvensizlikleri yenmeliyiz.” diyerek konuştu.

Bu konuda eş beyin ve açık ayrımsız ahenk zemininin oluşturulması gerektiğini, partisinin görüşünün bu yönde olduğunu dile getiren Kalaycı, “Anlayışımızda Alevi de Sünni birlikte bizimdir; cami birlikte cemevi da bizimdir. Ayrımcılık yapanlar, asırlar geçse dahi Yezid’in safından bibi çıkmayanlardır.” ifadelerini kullandı.

Cemevlerine yönelik düzenlemeleri desteklediklerini vurgulayan Kalaycı, “Tarihi bir etap atılıyor. Yılların kanayan yarasıyla ilişik aranjman yapılıyor. Hepimizin buna bindi vermesi geçişsiz. Çokça önemli bir düzenleme olarak görüyoruz. Bunlar, Sayın Umumi Başkanımız Ihtişam Bahçeli’nin haddinden fazla öncesinden beri konuşmalarında dile getirdiği konular. Düzenlemeleri destekliyoruz.” dedi.

“Limanlar baştan gündeme getirilsin”

DÜRÜST Fırka Giresun Saylav Cemal Öztürk, MHP’li Kalaycı’nın Aleviler konusundaki sözlerine katıldığını vurguladı.

Esas Mahkemesinin tağyir ettiği limanlara müteveccih düzenlemenin, tekliften çıkarılacağını anımsatan Öztürk, Kanunuesasi Mahkemesinin tahrip kararının gerekçesinin henüz yayımlanmadığını belirtti. Ara Sıra limanların özelleştirilmesi süreçlerini anlatan Öztürk, “Limanların büyütülmesi, hususi sektörün yatırımlarına açılması amacıyla bu konunun yeniden çalışılması ve limanların Türk ekonomisine kazandırılması üzere baştan gündeme getirilmesini temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Teklifteki cemevlerine müteveccih düzenlemeleri sıralayan Öztürk, “Bunları destekliyoruz. Kâfi mi? Yetmez. Alevi-Bektaşi kültürüne erbap vatandaşlarımızın talepleri, pekâlâ dikkate alınması ve karşılanması müstelzim ihtiyaçlardır. Bununla ilgili seçkin makule düzenlemeye varız.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Hapis ve Zaviyeler Kanunu’na göre Alevilik şu anda yasaktır. Bu öneri da Esas’ya aykırıdır. 12 Eylül Anayasası değişmeden kıymet yurttaşlık hakkı düzenlenemez. AİHM’in cemevleri kararı, ilmek dersi kararı var amma bunlar uygulanmıyor. Anayasa’nın 90. maddesi ihlal ediliyor. Aleviliği torbaya sığdırmaya çalışıyorsunuz.” sözlerini sarfiyat etti.

Bülbül’ün “YANLIŞSIZ Öğür’nin Madımak katillerinin tarafını tuttuğunu” sav etmesi üstüne ise Alt Kurul Başkanı Cevdet Yılmaz, Bülbül’ün iddiasının kabul edilemeyeceğini belirtti.

YANLIŞSIZ Parti Giresun Mebus Öztürk dahi DOĞRU Tümen’nin Madımak’taki galiz olayı asla savunmayacağını kaydetti.

HDP’li Bülbül’ün, “eski DOĞRU Öğür Milletvekili Mehmet Metiner’in bunu dile getirdiğini” öne sürmesi üstüne, DOĞRU Tümen milletvekilleri, söz konusu ifadelerin, partilerinin görüşünü yansıtmadığını belirtti.

Share: