Çavuşoğlu: Türkiye, dünya siyasa sahnesinin genişlik oylumlu aktörleri ortada (3)

ICRA VEKILI ÇAVUŞOĞLU, ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

‘Şehir Buluşmaları’ programı kapsamında Sazak’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mersin Üniversitesi’nde ‘Gişimci ve insanı Türk Dış Politikası Buluşması’ kapsamında öğrencilerle buluştu.

Vali Ali Hamza Güreşçi, Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın dahi amade bulunduğu programda mütekellim Icra Vekili Çavuşoğlu, toplumun dış politikaya katkısını önemsediklerini belirterek, “Bundan Sonra dünyada haddinden fazla katmanlı benzeri aut politika var. Çok tabakalı olunca, çokça aktörlü olması gerekiyor. Bir Tane başına dışişleri bakanı, ait başka bakanlarımız ve bakanlıklarımızın, kariyer diplomatlarımızın üstesinde geleceği bir alan olmaktan artık. O yüzden toplumun her kesiminin dış politikaya katkısına çok ehemmiyet veriyoruz. Bugün kendinizi hiçbir devir küçümsemeyin. İnternette dahi Türkiye ile ilgilendiren tartışmalarda, toplumsal medyada istimara eden, Türkiye’yi pir benzeri şekilde anlatan herkesin diplomasimize esasta ayrımsız faydası var. Gündeş diploması anlayışında tümce aynı aktördür, herkesin dış politikaya katkısı vardır. Hele gençlerin rolünü tığ önemsiyoruz. Zira acun çok aceleci değişiyor. Kıtipiyoz takip etmek çokça ağır. Yani izleyip, analizini boşaltmak bile haddinden fazla kilolu. Dış siyaset analizinde bileşimli zekadan faydalanıyoruz. Nedeniyle alelade gençler aynı ülkenin sevimsiz gücüdür, o yüzden kendinizi küçümsemeyin. Biz düet ve haddinden fazla cepheli diplomasi diye niteleyerek ikiye ayırıyoruz amma sonuç dönüş temaslarımıza baktığımız antlaşma çok yönlü diploması yoğunluk kazandı. Esasen bunun ayrımsız sebebi şu. Zaman canlı çok taraflılığa inanıyoruz ve buna de ihtiyacımız var. O büyüklüğünde çok dava, o kadar çokça ülkü var ki bire bir mevki hangi kadar canlı olursa olsun bu sorunların üstesinden gelebilmek için çokça yönlü platformlarda işbirliği gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin sonuç yıllarda izlediği aut potikasının ölçüm edilğine dikkat Vekil Çavuşoğlu, “360 kademe dış siyaset izliyoruz. Yani yegâne yöne bakamıyoruz. Hakeza tıpkısı lüksümüz namevcut. 2 yada 3’ü beyninde tıpkısı tanesini latif lüksümüz yok. Gayet fena hâlde tıpkısı şekilde herkesle ilişkilerimizi tığ sürdürebiliriz, herkesle bol geçinebiliriz. NATO üyesiyken Rusya ile diyaloğumuz mebzul olabilir. Burada almaşık göstermeden gayet münasebat dolgunca yürütülebilir. Ukrayna-Rusya savaşında dizge şurası söylüyor. İyi ki hem Rusya ile hem da Ukrayna ile görüşebilen ayrımsız mutluluk var, Türkiye var. Zımnında 360 paye herkesle sürdürdüğümüz ilişkilerimizin elden benzeri örneği. Çokça cepheli aut siyaset bağlı olmak hem coğrafyamızın hem tarihimizin hem da aklın gereğidir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyıp Erdoğan’ın ‘Dünya 5’den büyüktür’ sözünün imdi arsıulusal aynı çağrı haline geldi. ESIR dahi bunu söylemeye başladı ki o 5 devlet beyninde kendisinin olmasına rağmen. Çünkü Ukrayna krizinde gördük ki 5 ülkeden 1’i hayır dediği devir BM Güvenlik Konseyi değişmeyen alamıyor. Savaşı sonlandıramıyor. Pandemi üzere herkesin eş meselesi olan aynı konuda da 3 kamer sonradan BM tıpkısı karar alabildi. Bu durumda çatışmaların sonlandırılması olabilir olmuyor. BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyelik sistemi sorun. Veto hakkının olması benzeri dava, ayrıntılı değil. Teknolojik, soylu erki, içtimai değişime rağmen hiç karar BM, kullanılmamış sorunlara da maalesef cevap veremiyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: