Bursa’da tarihi “Filiboz Mescidi” yeniden mensur ediliyor

Bursa’nın kuşatması sırasında Osmanlılara yardım fail ve daha sonraları Mutekit olup, idarecilik eden Bizanslı Filiboz’un oğlu Hayrettin’e ait “Filiboz Mescidi”nde rekonstrüksiyon (yeniden imal) çalışması başlatıldı.

Osmangazi Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, “Hareketli Tarih Germen İçi” projesi kapsamında tarihi Hisar bölgesi turizme kazandırılıyor.

Şehremaneti ekipleri, tarihi bölgede 15’inci yüzyılda inşa edilen fakat gitgide saf afetlerle yıkılan Filiboz Mescidi’ni ortaya takip etmek amacıyla himmet başlattı. Bölgede yapılan kazılar neticesinde ortaya çıkan bakaya dikkate alınarak oluşturulan musahabe tarihi ve yeniden tasarımlama raporu doğrultusunda yeniden kurma projesi hazırlandı.

70 metrekare kayran üstünde inşasına başlanan mescidin moloz taş zar adına uygulanmasına başlandı. Üzeri duvarlarının örülmesi bitmeme fail Filiboz Mescidi, mekân düzenleme uygulaması ile Bursa’ya kazandırılacak.

Açıklamada görüşlerine düz verilen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Germen Bölgesini, Osmanlı Devleti’nin kurucusunun adını taşıyan belediye adına baştan hak ettiği değere kavuşturmanın gururunu yaşadıklarını bildirdi.

Hisar bölgesinin Bursa tarihinin omurgasını oluşturduğunu anlatım eden Dündar, şunları kaydetti:

“Filiboz Mescidi, 1862 Suphibey haritasında gözükmektedir. Bu mescit 1855 yılında Bursa’birlikte meydana gelen şişman depremde yıkılmış ve namına yenisi yapılmamıştır. Günümüze ulaşamamış olan Osmanlı’nın geçmiş dönemlerinden artan bu tarihi mescidi yeniden çevrim yüzüne çıkartmak üzere mesai başlattık. Bizanslı bire bir hoşgörülü olduğu söylenen Filiboz, Osmanlı’nın Bursa kuşatması sırasında Türklere müzaheret etmiş ve henüz sonra dahi Dindar adına Osmanlı’üstelik idarecilik yapmıştır. Tarihi kaynaklarda Filiboz’un oğlu Hayrettin’in güncel Alaaddin Mahallesi’nde bir mescidi bulunduğunu ve bu nedenle mahalleye da bu adın verildiğini edip. Bursa kadı sicillerinde mevcut bir tıkır saymanlık defterinden, Filiboz Mahallesi mescidinin bulunduğu anlaşılmaktadır. Bizler, başlattığımız say ile Germen’ın tarihinde mehabetli bir konuma ehil olan bu tarihi yapıyı bölüm yüzüne çıkartıyoruz.”

Share: