Burdur’da “Çök Üçkâğıt Tutun” Tatbikatı Yapıldı

Burdur’da “Çök Tonga Tutun” Tatbikatı Yapıldı

BURDUR – Türkiye’da 81 ilde eş zamanlı düzenlenen “Çök Rejim Tutun” tatbikatı Burdur’dahi Cumhuriyet meydanında yapıldı.

Türkiye’de 81 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 12 Son Teşrin 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümü nedeniyle saat 18.57’dahi “Çök Tertibat Tutun” tatbikatı yapıldı. Burdur’dahi da Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı tatbikatta vatandaşlar, saat 18.57’de “Çök Kumpas Tutun” hareketini uyguladı. Manevra alanına İl Sağlık Müdürlüğü UMKE, AFAD, Burdur İtfaiyesi, Burdur Arama Istirdat Derneği (BAKUD), Kızılay, BEŞİR, İnsani Yardım Derneği (İHH), Milli Yetişek Bakanlığı Kontrol Kurtarma Birimi(MEB AKUB), Ivedili Facia Tanıtma Birimi eliyle stantlar kuruldu. Kurulan stantlarda kıyamet simultane makbul arama kurtarma ekipmanları sergilendi.

Tatbikata Burdur Valisi Mehabetli Arslantaş, Burdur Ulus Vekili Söz Özçelik, Garnizon Komutanı P. Çiftlik. Albay Çetince Çankaya, Belediye Başkan Vekili Atam Gülcü, İl Inanma Müdürü Ümit Bitirik ve protokol üyeleri birlikte katıldı. Vali Büyük Arslantaş ve beraberindekiler, benzeri kafede “Çök Yerleştirme Tutun” hareketi yaparak tatbikatı gerçekleştirdikten sonra meydandaki stantları gezerek çalışmalar ve ekipmanlar üzerine bilgi aldı.

Tatbikat sonrası müracaat yapan Vali Arslantaş konuşmasında, “Bildiğiniz kabil Burdur hareket kuşağında bulunuyor.1971 yılında aynı deprem yaşadık. Bu çevirici ile 1971 yılında yaşanılan depremde, Düzce’de yaşanılan depremde ve özge afetlerde ahiret yolculuğu fail vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. İnsanoğlu keşfettiği ilmî gelişmeler ışığında elan depremi engelleyemiyor. Böyle bire bir kudretimiz bulunmayan. Ancak depremde meydana gelen birey ve mal kayıplarını engelleyebilme ihtimalimiz her zaman var. Bu bile ancak eğitimle ve hazır olmayla cins. Bugün da Düzce depreminin 23. Yılında saat 18.57’de İç işleri Bakanlığımızın koordinesinde 81 ilimizde çök fırıldak tutun tatbikatı yaptık. Az evvel gezdiğimiz sergilerde birlikte devletimizin taharri kurtarma noktasında nail olduğu seviyeyi görmüş olduk. Artık dip suda kontrol yapabilen kameralı robotlarımız var. 40, 50, 60 tonu kaldıran aparatlarımız var. Imdi aynı kıran meydana geldiğinde ‘Sesimi duyan bulunmayan mu?’ feryadının olmadığını görüyoruz. Terbiye faaliyetlerinde birlikte 2022 yılı içerisinde 210 bin kişiyi eğitme hedefimiz var. Şu dakika 160 bin kişiye erişmiş durumdayız. Yılsonuna kadar 50 bin kişiyi de bu eğitimlerden geçirerek depreme ve ya temas amade ağıl geleceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Tatbikata katılan Burdur halkı üstelik “Çök Intizam Tutun” tatbikatı için Türkiye’nin böyle tatbikatlara ihtiyacı olduğunu ve bu tatbikatların devamlı olmasını istediklerini belirttiler.

Share: