Bilecik Valisi Kızılkaya, tarihi mekanlarda incelemede bulundu

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, kentteki tarihi mekanlarda incelemede bulundu.

Kızılkaya, Bursa Vakıflar Havza Müdürü Haluk Nasip, İl Hususi İdaresi Genel Sekreteri Ses Bayrakçı ve ilişkin gelgel yetkilileri ile alay malay Orhangazi Camisi, Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesinde ve Orhangazi İmarethanesi’nde yapılacak yenileme projesini inceledi.

Tarihi yapıların korunmasına müteveccih düzenlenen çalışmalar için vukuf veren Kızılkaya, “Yapılacak çalışmalarla ilimize ayar katan tarihi yapılarımızı hem ayakta tutacağız hem bile kültürümüzü nesillerimize aktaracağız. Osmanlı’daki hayırseverliğin bir göstergesi olan imarethanelerde yüzyıllar süresince ihtiyaç sahiplerine ve medrese öğrencilerine ücretsiz kendisine araç gerçekleştirme edilmiş. Bizler dahi bu hayır kurumunu yaşatarak kültürümüzü nesillerimize aktaracağız. Orhangazi İmarethanesi’nin temel yapısını koruyarak beher taşını itinayla taşıyacağız. İmarethaneyi, Şeyh Edebali Türbesi’ne henüz yakın aynı yere taşıyarak yeniden ayağa kaldıracağız.” dedi.

Vakıflar Havza Müdürlüğü ekipleri, Pazaryeri ilçesinde Kişmiri Mustafa Ağır Camisi ile Gölpazarı ilçesindeki Kültür Merkezi, restore edilen tarihi sivil mimari yapılar ve çıkmaz sağlıklaştırması ile tarihi ve tescilli yapıların restorasyon çalışmalarını denetledi.

Share: