Bayburt’ta ’10 Mesafe Acun İnsan Hakları Günü’ ziyaretleri

1949 yılında Türkiye’nin imzacısı olduğu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi dahilinde kutlanan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Haset çerçevesinde Bayburt’ta ziyaretler gerçekleştirildi.

Bayburt’ta İnsan Hakları Komisyonu üyelerince Bayburt M Tipi Bağlı ve Peyda Cezaevleri ziyaret edilerek, hükümlülerin yaşam şartları karşı bilgi edinildi.

İnsan Hakları Komisyonu Üyeleri Şükrü Tepiroğlu, Dursun Ali Ferman ve Hedef Okutmuş’tan oluşan heyet Bayburt M Tipi Sınırlanmış ve Bulutsuz Hapis’ni musahabe ederek, yetkililerden vukuf aldı.

Mapus Müdürü Ferhat Bilgin’den bilgi düzlük yıldız bilimi, daha sonradan hükümlülerin hayat alanlarını gezdi. Hapis bünyesinde açılan kurslar, baziçe alanları, yemekhane, düşün yerleri gibi mekanları gezen üyeler, hükümlülerin hayat koşullarına yapılan icraat için görüşlerini bildirdi.

Öte yandan İnsan Hakları Komisyonu üyeleri mahiye olarak Bayburt İl Emniyet Müdürlüğü ve Bayburt İl Uyanık Komutanlıklarında bulunan nezarethanelerde da incelemelerde bulunarak, gördükleri eksiklikleri rapor haline getiriyorlar. – BAYBURT

Share: