Bartın’da Kazakistanlı darülfünun öğrencisi Mutekit oldu

Bartın Üniversitesi’nde (BARÜ) eğitim gören Kazakistanlı 22 yaşındaki Daurenbek Tuleutay, kaldığı yurtta arkadaşlarından etkilenerek İslamiyet’i seçti.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Hile Enformatik Sistemleri tedbir sınıfı öğrencisi Tuleutay, kaldığı Mehmet Rıfat Mevla KYK Koca Mektepli Yurdu’nda İslamiyet’e demet duymaya başladı.

Arkadaşlarından İslamiyet’le ilgili bilgiler öğrenen ve bu konuda kitaplar okumaya başlayan Tuleutay, daha sonradan daraç görevlilerine müslüman olmak istediğini iletti.

Bunun konusunda İl Müftülüğünde planlı ihtida töreninde Tuleutay’a, İslamiyet’in ana esasları anlatıldı.

Daha sonradan kelimeişehadet getirerek Mutekit olan Tuleutay’a, İl Müftüsü Ömer Üzücü tarafından ihtida belgesi ve muhtelif kitaplar verildi.

Incitici, gazetecilere, Allah’ın lütfu ve öz iradesiyle İslam’ı yeğleme fail Tuleutay’ı ve onun Müslüman olmasına araç olanları tebrik kartı ettiğini söyledi.

Özgür iradesiyle Müslümanlığı seçen Tuleutay’ın, hayatında arı sili benzeri bahis açtığını vurgulayan Kötü, “Daha Çok dünyadaki tamam Müslümanların ve bizlerin kardeşi oldu. Rabbim yeni hayatında rızasına akla yatkın tıpkı hanay sürdürmeyi yıldız etsin.” ifadelerini kullandı.

Tuleutay bile 22 yaşına kadar ateist yerine yaşadığını, Bartın’üstelik İslamiyet’e merak sardığını belirtti.

İslamiyet’le ilgili yurttaki arkadaşları ve işyar rehberlerden bilgiler aldığına işaret eden Tuleutay, “Bereketli bereketli pusula okuyor, dinimi öğreniyorum. Tıpkısı yandan de ibadetlerimi aklık ayrımsız şekilde yarmak üzere öğrenmeye devam ediyorum. İslamiyet’i seçtiğim için gayet mutluyum ve sağlık doluyum.” diyerek konuştu.

BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Ayrıntılı, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş ile Ensar Vakfı Bartın Yazıhane Başkanı Garaz Yıldırım bile Tuleutay’ı kararından muhit kutladı.

Share: