Antalya’nın özgün mimarisiyle tanıdık tarihi “düğmeli evleri” restore ediliyor

Antalya’nın İbradı ilçesinde mimarlık tarzından dolayı “düğmeli karı” kendisine adlandırılan 40 yapı restore edilerek turizme kazandırılıyor.

Antalya Valisi Ersin Musannif, “Ormana Mahallesi Mekân Düzenlemesi Projesi” kapsamında restorasyon çalışmalarının devam ettiği alanı ülfet etti.

Vatandaşlarla sohbet edip, sorunlarını dinleyen Kalem, inşası sırasında iskele kendisine kullanılması amacıyla dışarıda bırakılan ahşap kısımlarının düğmeye benzetilmesi dolayısıyla “düğmeli eş” kendisine adlandırılan tarihi yapılardaki yenileme çalışmalarını inceledi.

Vali Kalem Erbabı’ya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Ilgım Merbutiyet ile zevcelik fail Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Yetkilisi, Esirgeme ve Restorasyon Uzmanı Cemil Karabayram, çalışmaların iri oranda tamamlandığını ve 40 habbe tamamının proje kapsamında iyileştirildiğini söyledi.

Mahallede kablo hatlarının kayran altına alındığını anlatan Karabayram, “Çalışmalar bundan sonra son etaba geldi. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy üstelik çalışmaları takip ediyor. Valimizin talimatıyla tarihi yapıların önüne habbe hikayesini, kimlerin yaşadığını anlatan birer kütük yerleştireceğiz. Bölgeye mevrut binlerce seyyar tarih sarmalında geziyormuş üzere hissedecek.” dedi.

Karabayram, ilçede kâin 160 yıllık olduğu durum edilen ve “polisin konağı” kendisine tanıdık tarihi yapının da restore edileceğini kaydetti.

Share: