Antalya fen… Korkuteli’nde şeker hastalığı pancarında yüksek rekolte yüzleri güldürdü

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde şeker pancarı hasadı başlarken, erdemli rekolte ve çalım fiyatı yüzleri güldürdü.

Osmankalfalar Mahallesinde şeker pancarı hasadı başladı. Tarladan traktör yardımı ile toplanan şeker hastalığı pancarları sapından ayrılarak, kamyona yükleniyor. Elan sonradan kamyonlar Söğüt Mahallesi’ndeki gelgel yeri veya Burdur Şeker Fabrikası’na gidiyor.

Osmankalfalar Mahallesi’nde yıllardır şeker pancarı üreten Yoğunluk Gürler, “Hasadımız başladı, bu sene bin 480 liradan karşılık belirlendi. Bu cirim şeker hastalığı oranına bakarak değişiyor. 26 prom pancar piyasası bin 600 TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. Fakat Osmankalfalar Mahallesi şeker hastalığı oranı sunu yüksek kesim olduğu üzere bu misil aya fiyatı bin 480-bin 500 liradan müşteri buluyor. Dekar başına 7 ile 9 titrem hasat alıyoruz. Hasadı yapılan şeker hastalığı pancarının tanesi 2 ile 4 kilogram ortada değişiyor. Pancar üretimi sair ürünlere nazaran elan gür tıpkısı işaret olduğunu söyleyebilirim” dedi.

“Fiyattan memnunuz”

Bu yıl üretimdeki mahsul ve çükündür hava fiyatlarından kıvançlı olduklarını anlatım eden Gürler, “Fiyatlar bu yıl gani, az buçuk yükselttiler. Memnunuz. Şeker oranımız de bu sene gayet gür, öngörülen averaj oranın üzerine dahi çıkıyoruz. Bu yıl mevsim iyice gitti, üretimde sıkıntımız namevcut ve memnunuz çok şükür” dedi. – ANTALYA

Share: