Antalya 3. bahis haberleri: Antalya’da scooter faciası, kullanıcılara ders olmadı

Antalya’yı kanun boğan scooter faciasında lise öğrencileri Mahmut Yağız Balcı (18) ile Ada Kayahan (17) hayatını kaybetmesinin arkası sıra kentte gençlerin scooter ile ağır yolculukları atiklik kesmedi. Al ışık kuralına uymayan, biricik gönül kullanmaları gerekirken iki can kullanan geçlerin yaşananlardan ve sorumsuz sürücülerin hata ihtimallerinden öğüt almadıkları görüldü.

Turizm kenti Antalya’bile eski tün scooter kullanan iki gencin kendilerine araba çarpması sonucu hayatlarını kaybetmesi, kentte bu araçları yeniden gündeme getirdi. Alelhusus gençler eliyle sıklıkla makbul scooterların trafikte kırıcı yolculukları kameralara yansıdı. Yaşanan kazalara karşın sürücülerin kask takmadığı ve al çerağ kurallarını da dinlemediği görüldü. Gâh kullanıcılar ise haram olmasına rağmen iki can binerek araçların arasında seyir etti. Bir Nice güdücü ise tramvay yolunu kullanarak yoluna devam etti. Gençlerin ölüm ile büyüklenme buruna geldikleri o anlar kameralar yoluyla kaydedildi. Ayrımsız eksantrik gailesiz ise bisikleti ile reviş halindeyken arkadaşını dahi direksiyona oturtarak adeta kazaya çağrılık çıkardı.

“Kask olmadan asla kullanmazlar”

Danimarka’dan Antalya’ya dinlence amacıyla geldiğini belirten Sinan Kaplan iki devlet arasındaki yararlanma farkını anlattı. Anlattıkları ile dikkat çeken Kaplan, “Bizim orada iki cevelan scooter var. Ayrımsız tanesine 30’luk diyorlar diğerine ise 45’lik diyorlar. Bu herhangi bir iki türde üstelik plaka mutlak vardır. 30’luk olanlar bisiklet uğrunda giderler asla araçların kullandığı yolu kullanmazlar. 45’likler ise yolun bildirme sağından masarif. Sola dönecekler olsalar de ışıkta beklerler tıpkı bilahare kendilerine ayrılan ışıktan karşıya geçerler. Bizim orada henüz düzenledir. Kask olmadan katiyen kullanmazlar” sözlerine düz verdi.

“Burada adeta makine kabilinden kibrit atıyorlar”

Türkiye’üstelik kullanımı anlatan Kaplan, “Burada adeta makine kabilinden aşıramento atıyorlar. Hayatları elan kızıl olsa gerek diye niteleyerek düşünüyorum. Katiyen kaldırımda yolmak yasak, çiftteker birlikte kaldırımı kullanamaz” dedi.

Kullanmaktan korkmuyorum, sorumluluk namevcut”

Scooter kullanan Berat Yararbaş, “Kaldırımlar mahmul, tığ ne yapalım. Gidilecek sürülecek ayrımsız kayran bulunmayan. Sınırlanmış yerine kaldırımları kullanıyoruz. Benim duyduğuma bakarak iki arkadaşımız kazada gevşek. Okula gidip geliyorum, günde 3 saat kullanıyorum. Kilolu kullananlara karşıyım. Tığ evgin şeritlerinde kullanıyoruz. Kullanmaktan korkmuyorum” diye niteleyerek konuştu. – ANTALYA

Share: