Akıbet dakika haberi | KYK’da kimyasal atılım tatbikatı

KYK’bile kimyasal akın tatbikatı

Samsun genelinde 17 bin öğrenci ve 500 personelin katıldığı kimyasal atılım tatbikatı gerçekleşti

SAMSUN – Samsun’birlikte mevcut 18 Güven Yurtlar Kurumu (KYK)’nın tamamında “Kimyevi Sabote Saldırısı” tatbikatı gerçekleşti. Tatbikat çerçevesinde daraç binası içerisinde kimyasala maruz küsurat yanık kişiler ehlivukuf kadro aracılığıyla kurtarıldı.

Samsun’daki KYK yurtlarının tamamında Afet Risklerini Tenzil Haset sebebiyle 17 bin öğrencinin katıldığı tatbikat düzenledi. Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Görgüsüz ve beraberindeki protokol üyeleri İlkadım Kız Yurdu’na giderek buradaki tatbikatı giderek takip etti. Film sahnelerini aratmayan tatbikat senaryosuna bakarak evvel yerine yurtta meydana gelen kimyasal saldırıya alın öğrenciler binadan boşaltma edildi. Akabinde Kimyasal Baltalama Saldırısından etkilenen öğrenciler çatı içerisinde yığılmış tıpkısı şekilde kurtarılmayı bekledi. Kimyasala alın hususi kıyafetler giyen Facia ve Acil Format personeli ise KYK binasına girerek öğrencileri kurtardı. Binadan çıkarılan öğrencilere önceki olarak Dekontaminasyon (arındırma) işlemleri yapıldı. Sonrasında öğrencilerin ambulans ile hastaneye sevki sağlandı.

“Böyle ayrımsız durumda pekâlâ davranılacağını hem öğrencilerimiz hem birlikte sıkıntılı personelimiz öğrendi”

Tatbikatın kalburüstü geçtiğini ifade eden Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, ” Bugün Afet Risklerini Tenkis günüdür. Tabi üniversitelerimiz açıldı. Yurtlarımıza öğrencilerimiz geldi. Saat 21.00 itibariyle Samsun’daki 18 yurdumuzun tamamında 17 bin öğrenciyi kapsayan aynı manevra gerçekleştirdik. Bu tatbikatlarımıza 500 personel katıldı. Kimyasal Dirim Bilimsel Işın Etkin konusu şanlı ayrımsız konudur. Bilinmesi müstelzim benzeri konudur. Öğrencilerimize bu farkındalığı uyandırdık. Hakeza bire bir durumda nasıl davranılacağını hem öğrencilerimiz hem da ev personelimiz bu bağlamda öğür oldu. Temennimiz hakeza olaylarla tek şekilde karşılaşmamızdır. Hazır olmamız son kademe önemlidir. Tığ burada İçişleri Bakanlığı’mıza ilişkin arkadaşlarımızla bu tatbikatı izledik. Tezyifkâr kudretli olduklarını bizde rüyet ettik” dedi.

Film sahnesini aratmayan tatbikat

Tatbikat için bilgelik veren Samsun AFAD ‘da kontrol istirdat teknisyeni yerine görev yapan, “Abdullah Ertural, “Bütün dış ortamlardan mahfuz olan arkadaşlarımız yaralıların yerini belirleme ettiler. Bire Bir zamanda kimyasalın cinsini kişileştirme etmeye çalıştılar. Yerleri tespit edilen vatandaşların kurtarılması için içeriye girdiler. Yanık vatandaşları kurtardılar. Elan sonraları yaralıları dışarıya çıkardılar. Dekontaminasyon dediğimiz arındırma işlemlerine tabi tutuldular. Akabinde 112 ivedili servise tasdik edildiler. Daha sonraları bu alanda görev fail hem içeride hem dışarıda görev özne tamam elbiseli arkadaşlarımız personeller Dekontaminasyon dediğimiz işleme bağımlı tutuldu. ‘Kimyevi Sabote Saldırısı’ olarak nitelendirdik. Kimyasal maddemizi ise klor olarak belirttik. Bu şekilde manevra sonlandırıldı. Buradaki tatbikata ense planını de sayarsak toplamda 30 şahsiyet bir ekip katıldı” şeklinde konuştu.

Tatbikata ayrıca Atakum Kaymakamı Eksiksizlik Şans, Kenar Asayiş Karadeniz Nahiye Komutanı Tuğamiral Ahmet Bahadır, İl Güvenlik Müdürü Dr. Ömer Urhal ve İl Kurnaz Komutanı Kıdemli Miralay Ömer Ersever, Samsun AFAD İl Müdürü Levent Uçarlı, İl Cahillik ve Spor Müdürü Feyzullah Dereci ve mahdut öğrencileri katıldı.

Share: