Adana’da yılın ahisi, kalfası ve çırağına plaket

Adana’bile Ahilik Haftası nedeniyle Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanlığınca (ESOB) düzenlenen programda yılın ahisi, kalfası ve çırağına onurluk verildi.

Ilbay Süleyman Elban, Büyüksaat Saf Ciddi Parkı’nda planlı törende, Cömertlik Teşkilatının hem Anadolu’nun Müslümanlaşmasında etken olduğunu hem üstelik ihtişam kurumlarının yönetilmesinde yüce alım çalım oynadığını söyledi.

Dünyadaki sonuç iktisadi gelişmelerle âdeta işletmelerin dezavantajlı duruma düştüğünü ve esnafın buna göre tedbir alması gerektiğini anlatan Elban, “Yoksa bu aheste pazarlama, sermayenin gücü karşısında hasis esnafın direnç gücü olmayacaktır. İnşallah önümüzde kutlayacağımız rastgele haftada bu ve benzer problemleri daha bir iki konuşuruz.” dedi.

Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger üstelik 12. yüzyılda temeli atılan ahiliğin Türk milletine saf önemli ayrımsız hars hazinesi olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların peşi sıra Vali Elban ve Göger, yılın ahisi adına tüfek tamircisi Abdulcabbar Evyapar’a ahilik kaftanı giydirdi, katılımcılar törende yılın kalfası ve çıraklarına de ödüllerini verdi.

Share: