786 yıllık tarihi hamam satışa sunuldu

Kayseri’nin en çarkıt hamamı olan Hunat Karı Hamamı sahipleri eliyle satışa sunulurken, vatandaşlar hamamın kapatılma ihtimaline dayanarak satılmasını istemiyor.

Kayseri’de mevcut hamamlar içerisinde sunma eskisi olan Hunat Bayan Hamamı, Hunat Külliyesi’nin içerisinde meydan alıyor. 1237 yılında 1. Alaeddin Keykubad’ın karısı Mahperi Hunad Karı tarafından yaptırılan ve günümüze kadar ayakta duran hamamı sahipleri 31 milyon 500 bin TL’ye satışa sunarken, vatandaşlar hamamın kapatılma ihtimaline binaen satışa sunulmasına aksülamel gösterdi. Hunat Hamamı’nın devlete evet de vakıfa ilgili olduğunu bildiğini belirten Sert Yücedağ, “Ego normalde Hunat Hamamı’nın devletin ya bile aynı vakfın olduğunu biliyordum. Benzeri şahsa ilişik olduğunu bilmiyordum. Yeni öğrendim. Satılması çokça enteresan tıpkısı buut Yani bence ya vakıflarda evet üstelik devlete ilgilendiren olması gerekiyor. Satılması hiç iyi değil. Devlete ilişik olması gereken yerlerin elan ilkin satılmış olması evet de şu an satılıyor olması on paralık iyi değil. Yüzyıllardır var olan benzeri hamın bu şekilde satılması bence on paralık görklü tıpkısı molekül değil. Ben hamamın para evet bile devletin olduğunu biliyordum. Şu dakika sizden hususi kişilere ait olduğunu duydum. Ilginç ve zehir ayrımsız boyut” şeklinde konuştu.

Hunat Kadın Hamamı’nın satılmasını makul görmediğini belirten Haten Demirci ise “Hunat Hamamı’nı biliyorum. Hunat Hamamı’nın tıpkısı vakıfa ait olduğunu biliyordum. Oranın satılmasını dahi bire bir vatandaş namına uygun görmüyorum. Bu çatı millete ve devlete ait tarihi tıpkısı meydan. Yani satılacak olmasına şaşırdım” diye niteleyerek konuştu. – KAYSERİ

Share: