200’ün üstünde firma, 40 bini çok ziyaretçi: PSB Anatolia kapılarını açıyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Kırkpınar’da bu yıl PSB Anatolia Peyzaj, Bezgi bitkileri, Bahçe Sanatları Fuarı’nın 5’incisine ocak sahipliği yapıyor. 7-10 Eylül tarihleri arasında açılacak fuar hakkında Komutan Oylumlu, “60 bin metrekare belirtik alanda, 200’ün üstünde firma ve 40 bini çok ziyaretçiye kapılarını anahtar uluslararası fuarın filinta olmasını diliyorum” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin bindi ve katkılarıyla 7-10 Ilkgüz tarihleri beyninde bu yıl 5.’si gerçekleştirilecek PSB Anatolia Peyzaj, Bezen Bitkileri, Bostan Sanatları ve Ekipmanları Fuarı’nın matbuat lansmanı yapıldı. Sakarya Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Kebir’nin yanı sıra programda Orman Mıntıka Müdürü Aydınlık Polat, ilişki ve kooperatif başkanları, Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman ve davetliler saha aldı. Sektörün sunma nazik münhal gelgel fuarına tıpkı kere henüz eş sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatım fail Oylumlu, Avrupa standartları halinde kaliteden karşılık vermeden ve düzenlenen namına üreti yapıldığında ihracatın artabileceğini söyledi.

“Sakarya’mız; bezek bitkiciliği ve peyzaj sektöründe bile Türkiye’nin uluslararası kapısı haline geldi”

Eke, Sakarya’nın çokça mehabetli organizasyonlara familya sahipliği yaptığını belirterek, “30’a çok ülkeden sporcuları ağırladığımız Sakarya’mız; süs bitkiciliği ve peyzaj sektöründe bile Türkiye’nin arsıulusal kapısı haline geldi. Peyzaj ve ziynet bitkiciliği sektörünün ilerleyişine paralel olarak fuarımızda her geçen yıl paydaşlık oranları kilolu şekilde artıyor. Sakarya namına üretimiyle, sağlanılan ekleme değeriyle, istihdamıyla ve dış ticaret hacmi ile bu sektöre taraf veren şehirlerin başında geliyor” dedi.

“Sakarya kabilinden ekolojisi çok uygun benzeri istihsal sahamız var”

Gelişen teknolojinin şehirleşmeyi da zait aynı yanı olduğunu aktaran Koca, “Bu artma cihetiyle mimari anlayışta peyzaj makro aynı kayran tutmaktadır. Dünyada de süs bitkisi talebi dakikasında artıyor. Avrupa ülkeleri dahi daha çok bu talebi karşılayamıyor. Ülkemizde üstelik süs bitkisi yetiştiriciliği eskiye bakarak benzeri ivme kazanmış durumda. Sakarya gibi ekolojisi çokça akıllıca aynı üretim sahamız var. Aut mekan süs bitkisi yetiştiriciliğinde altyapısı ehliyetli şirketlerimiz var. Kooperatiflerimiz ve üreticilerimiz ile el birliği halinde, Avrupa standartlarında, kaliteden ivaz vermeden, planlı üretim yaparak, ihracatımızı artırabiliriz. Elimizdeki bu ekolojik ve teknik avantajları kullanabilirsek üste kooperatiflerimiz aracılığıyla pahal aynı düzenleme kurabilirsek aktif ayrımsız istihsal şehri olabiliriz” diye konuştu.

“Katılımcıları de bir tane tıpkı noktada buluşturacaktır”

Mecmu 60 bin metrekare küşade alanda, 200’ün üstünde firma ve 40 bini fazla ziyaretçiye kapılarını açacak arsıulusal fuarın yıpranmamış ticaret fırsatları dahi oluşturacağını tamlayan Koca, “Katılımcılar; fuar alanı içerisindeki kurumlarla aracısız bildirişim kurma olanağı sağlayacak. Böylecene marka bilinirliğini artıracak, yenilikleri tanıyacak, saygınlık sağlayacak ve sektördeki gelişmeleri ve beklentileri yakından izleme edecekler. PSB Anatolia nebat türleri noktasında şişman benzeri portföyün yanı sıra, peyzaj ekipmanları ve makineleri üstüne yoğunlaşan katılımcıları bile yegâne bire bir noktada buluşturacaktır. Fuarın gerçekleşmesine katkı sunan paydaşlarımıza, kooperatiflere, birliklere, Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman’a ve emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum. PSB Anatolia’nın şehrimize aldatıcı güzel olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“200’ü aşkın firmamız düz takanak”

Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman, arsıulusal alanda çokça heybetli tıpkısı konumda olan Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı’na yaklaşık 40 bin ziyaretçi beklediklerini rapor ederek, “200’ü fazla firmamız düzlük matlup. 7 ayrımlı konferansımız olacak. Fuarımızın arka kısmında aksiyon makinaları alanını dahi bu sene harekete geçiriyoruz. Şu anda 18 üniversitemizin ziraat ve orman fakültelerinden yarışacak öğrenci arkadaşlarımız olacak. Yaklaşık 60 bin metrekare alanda fuarımız gerçekleştirilecek. Gelişigüzel sabık yıl konusunda koyarak ilerliyoruz. Şehrin dinamiklerinin harekete geçmesiyle bunlar başarılabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Sakarya, üretimin ve ihracatın merkezi, fuarın dahi bir tane merkezi olacak”

Fuarın paydaşlarından olmaktan balaban sevinme duyduklarını rapor eden Orman Mıntıka Müdürü Işıklı Polat, “Sapanca Kırkpınar’ın familya sahipliği yapacağı fuar, bu sene üstelik beklenenin üstünde benzeri katılımla gerçekleştirilecek. Sakarya, ülkemizde peyzaj ve bezgi bitkiciliğinde isminden bayram edilen bire bir site. Seçme sene gelişen yapısıyla Sakarya, üretimin ve ihracatın merkezi, fuarın da yegâne merkezi olacak. Orman Mıntıka Müdürlüğü kendisine fuarın başlangıcından bu yana hem iştirak sağlıyor hem bile çalışma veriyoruz. Fuarımızın önce şehrimize, ülkemize ve sektörümüze yardım sağlamasını diliyorum” dedi. – SAKARYAShare: