Zindelik şirketlerinden planlı gedik ‘yatırım ve bakım’ girmek açıklaması

BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ, tüketicileri ‘planlı yetersizlik nedir, neden yapılır?’ konularında haberdar etmek üzere eş aynı açıklama yaptı. Açıklamada, şebeke iyileştirme, tesislerin yenilenmesi ve envestisman çalışmalarının aralıksız bitmeme ettiği tabir edilerek, “Bu tam çalışmaların fert ve dünyalık güvenliğini yıldırma etmemesi adına lüzumlu namına düzenlenen kesintiler gündeme gelebilmekte. Düzenlenen çalışmalar sırasında tüketicilerimizin mağduriyet yaşamaması üzere 48 saat önceleri kamuoyuna vacip bilgilendirmeler yapılmakta” denildi.

Boğaziçi Hareketlilik Tevzi A.Ş. (BEDAŞ) İstanbul Avrupa Yakası’nda, Akdeniz Canlılık Tevzi A.Ş. (AEDAŞ) Antalya, Burdur ve Isparta’da, Çamlıbel Neşelilik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) bile Sivas, Tokat ve Yozgat’ta mecmu 8,7 milyonu aşan kullanıcıya kıvrak ve nitelikli ruh tevzi hizmeti arz etmek üzere 7 gün 24 saat görev başında.

TÜKETİCİ 48 SAAT ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİLİYOR

Bölgelerindeki yeni iskân yerlerine enerji alışmak, mütezayit öğrenci yanıt çevirmek, mevcut altyapıyı pekiştirmek üzere yatırım, hizmet ve tamirat çalışmalarını sürdüren BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ, bu tam iş güvenliği kuralları ve kâin mevzuatlar çerçevesinde birey ve mülk güvenliğini nail olmak üzere belirli ayrımsız program dahilinde düzenlenen kesintilere gidiyor. Tüketicilerin bu kesintilerden minimal seviyede etkilenmesi hedefiyle tevzi şirketleri, planlı kesintilerin duyurusunu 48 saat öncesinden genel ağ siteleri ve diğer iletişim kanalları üzerinden yapmaktadır.

Bir bölgede “envestisman ve hizmet” yapıldığı anlamına mevrut planlı kesintiler ile ilgilendiren tüketiciyi bilgilendirmenin önemi seçme güzeşte dönem artarken BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ’tan konuyla ilgili eş aynı izah geldi. “Düzenlenen gedik nedir, bozukluk yapılır, sair kesintilerden farkı nedir” sorularına cevap veren açıklamada şu noktalara ilgi çekildi:

“Aksaklık halleri dışında, ruh dağıtım şebekesinde yapılması planlanan yatırım, bakım-tamirat çalışmaları ve yeni abonelik bağlantılarında enerjinin kesilmesi gerekiyorsa, ilkin halkoyu bilgilendirilerek ‘planlı ara’ yapılır.

“Yetki ve fariza alanlarımız dahilinde mevcut dağıtım bölgelerinde, enerji arzının sakıncasız, kesintisiz ve nitelikli namına yapılabilmesi amacıyla kanalizasyon ve kapasite artırımına müteveccih hep ıslah, tesislerin yenilenmesi ve envestisman çalışmalarını kesintisiz ve ahenktar namına sürdürmekteyiz. Enerji arzının emin, kesintisiz ve birinci sınıf adına yapılabilmesi, bu tam çalışmaların ekiplerin ve vatandaşların duygusal ve dünyalık güvenliğine beis vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesi üzere “planlı kesintiler” gerekli olarak gündeme gelmektedir.

“Bu süreçte tüketicilerimizin mağdurluk yaşamaması genişlik ana maksat ve prensiplerimiz ortada meydan alıyor. Bu nedenle elektrik kesintisi mucip çalışmalarımızı, dağıtım şebekesindeki kullanıcılara etkisinin asgari düzeyde kalacağı saatlerde gerçekleştiriyoruz.

“Kent merkezlerinde; trafo ve dağıtım merkezi bakımlarının olabilir olduğunca gece saatlerinde yapılırken, gösterişli gerilim ve orta yüklülük fos hatlardaki hizmet çalışmaları, teknik kısıtlar ve aksiyon güvenliği zımnında gündüz saatlerinde gerçekleştirilmek amacıyla planlanıyor.”

Share: