Yusufeli Barajı’nda sular yükselmeye başladı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajında kapakların kapatılmasıyla sular yükselmeye başladı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen baraj, aynı haftada 30 metre yüksekliğe ulaştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlandığında tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci yer erdemli barajı olan Yusufeli Barajı, 22 Kasım’dahi Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla su tutmaya başladı. Baraj kapakları kapanmasıyla, cisim birlikte biriken sular yükselmeye başladı. Karayolları ilkin tutmak için, baraja yakın köy ve mahalleler hepyek sular altında kalıyor. Büyüklük Akarsu İşleri 26. Nahiye Müdürlüğü bilirkişi personeli kontrollerinde yükselen sular, bodur sürede Yeniköy ve Irmakyanı köyleri başta oluşmak üzere benzeri çokça bölgeyi sular altında bırakacak.

Baraj inşaatı ve ilçe merkezi ile köylerdeki 5 bin bölük, 270 aksiyon yeri ve 9 bin 430 dönüm tarım arazisi, sular altında kalacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü vasıtasıyla, baraj inşası nedeniyle su altında kalacak alanlardan 5 bin 844 adet zeytin, dut, koz ve nar üzere boylu semere ağacı, ongun nakli metoduyla bulunduğu yerden alınarak Yusufeli ilçesinin kurulduğu eskimemiş yerleşim yerindeki 300 dönümlük alana taşındı.

Yusufeli– İspir Karayolu ulaşıma kapatıldı

Baraj suları dolayısıyla Yusufeli-İspir karayolu üstelik ulaşıma kapatıldı. Ekipleri karayolunun değişik bölümlerde üzerinde, “Yusufeli-İspir Ihtişam Karayolunun Yusufeli Barajı akarsu tutması cihetiyle anahtar trafiğine kapatıldı” mukayyet tabelalar konuldu.

“Suyun gelişini izlemeye geldik”

Köyleri sular altında kalan vatandaşlar, suyun gelişini tutulmak ve vasıta altına almak amacıyla baraj sularını strateji ediyor. Yeniköy köyü sakinlerinden İsmail Ziyalı (30) geçkin itibariyle köydeki evlerini infirak ettiklerini tabir ederek “Eşyamızı, enkazımızı söktük geldik. Cemaziyelevvel itibariyle köyden ayrıldık. Bugünde akıbet serencam suyun gelişini izlemeye geldik. Yıllarımız, çocukluğumuz geçtiği bu derelerde, yürüdüğümüz bu yollarda bire bir fazlası olmayacak bizim üzere. Tarih oldu bundan sonra, haddinden fazla duygulandık. Her şeyin hayırlısı” ifadelerini kullandı. – ARTVİN

Share: