Yurtta hava durumu

Yapılan sonuç değerlendirmelere göre, yurdun geneli parçalı düz kayran çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Veli, Akdeniz, İç Küçük Asya, Karadeniz, Maşrık Küçük Asya’nun kuzey ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin sağanak ve saha saha asuman curcunalı boğanak yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda kuvvetli; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde yerli namına haddinden fazla akva ve kırıcı, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun iç ve garp kesimlerinde sağlam olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere bakarak, yıldız, çöz ve batı kesimlerde sezon normallerinin altında düşecek, değişik yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, alelumum şimal ve kuzeybatı, yurdun cenup ve şark kesimlerinde cenuplu yönlerden belli belirsiz, ara sıra ılımlı kuvvette; Marmara ile Şimal Veli kıyılarında yıldız ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın şarki çevrelerinde cenup ve güneydoğu yönlerden akva ve güdük süreli fırtına (40-70 kayran yer 80 km/sa) şeklinde esecek. Bazı illerde beklenen çekicilik durumuyla günün sunu faziletkâr sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlanmış, sağanak, yer yer asuman ses sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların şimal kesimlerinde yerel atılmak için sağlam olması bekleniyor 15

İstanbul: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, fasılalı bora yağışlı 21

İzmir: Modüler ve beş altı bulutlu 26

Adana: Modüler ve çokça bulutlu, aralıklı boğanak ve düz vadi asuman gürültülü bora yağışlı 29

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, espaslı sağanak ve vadi düz asuman patırtılı sağanak yağışlı 25

Samsun: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bora yağışlı 21

Trabzon: Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, sağanak yağışlı 20

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve asuman curcunalı sağanak yağışlı 25

Diyarbakır: Parçalı ve çokça bulutlanmış sağanak yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: