Yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanarak tutuklanan HDP’li Semra Fena Hâlde: Fotoğraflara ilişik benzeri bir tane ben yargılanıyorum

2017’de Adıyaman’birlikte öldürülen PKK’lı Yanardağ Bora’nın çökertme telefonunda yapılan incelemede, HDP Diyarbakır Mebus Semra Adamakıllı ile alay malay fariğ fotoğrafları bulunmuştu. Fotoğrafların basına yansımasının peşi sıra hazırlanan hülasa mucibince Güzel’in dokunulmazlığı bertaraf ve hakkında yakalama emri çıkarılmıştı.

YURT DIŞINA KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yürüttüğü çalışmalarda, firari durumda mevcut HDP’li Semra Iyicene’in terör örgütü PKK/KCK aracılığıyla yasa dışı şekilde ancak dışına çıkış arayışında olduğu öğrenildi. Bunun üstüne İstanbul Güvenlik Müdürlüğü ile MİT’in kolektif gerçekleştirdiği operasyonda HDP’li Semra Güzelce, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı dil ile Edirne’ye giderken Silivri’deki tıpkı tatil tesisinde, “göçmen kaçakçılığı”, “resmi belgede sahtecilik” ve “basamak dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan güdücü Aladdin G. ile “terör örgütü propagandası beğenmek”fecir kaydı kâin Fırat D. ile birlikte yakalandı.

TUTUKLANDI

“Ay Işığı Şahan” yerine aranje yapmacıklı kimlikle Silivri’deki tıpkısı dinlenme tesisinde yakalanan Evire Çevire, emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. Hakkında yakalama kararı bulunan Fena Hâlde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Birleştirme Suçlar Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bağlanarak, Curcunalı ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) tarafından tabir verdi. Savcılık, Adamakıllı’i tevkif talebiyle dideban hazar ukubet hakimliğine irsal etti. “Silahlı yıldırı örgütüne unsur almak” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Domuzuna, gönderme edildiği Ankara Hazar Ukubet Hâkimliğince tutuklandı.

“BU FOTOĞRAFLARA İLİŞKİN BİR BIR TANE EGO YARGILANIYORUM”

Tutuklanan Semra Pir’in ifadesi ortaya bundan sonra. Evire Çevire hakimlik ifadesinde, “Ego bu usa vurma sürecini ağız ağıza siyasi tıpkı süreç adına değerlendiriyorum. Benzeri hane fotoğrafların birlikte zarfında bulunduğu meçhul tanık beyanları ile içi doldurulmaya çalışılmış tıpkı anket yürütülmüştür. Bu fotoğraflara ait namına tıpkı bir tane ben yargılanıyorum. Bir seçim propagandası adına değerlendiriyorum. Beraat ile sonuçlanan ayrımsız çok model kararlar olmasına karşın benim dosyam tutuklanmaya irsal olarak huzura gönderilmiştir” dedi.

KAÇMA ŞÜPHESİ NEDENİYLE TUTUKLANDI

Hakimliğin tevkif kararında antrparantez, kaka Iyice aleyhine beyanlar, HTS kayıtları, baz bilgileri, yıldırı örgütü mensuplarıyla birlikte sanki askeri eğitim alanında çekilmiş fotoğrafların bulunması ve tamlık dosya kapsamında şüphelinin suçu işlediğine dayalı kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu ve delillerin henüz bilcümle namına toplanmadığına saha verildi.

Kararda, “şüphelinin tam aramalara rağmen bulunamaması üstüne üzerine yakalama kararı çıkarılmış ve bu karara güvenerek ifadesinin alınmış olmasıyla, eylemin çakılı görülmesi halinde alması muhtemel ceza miktarı üstelik dikkate alındığında savuşma şüphesi bulunduğu anlaşıldığından tutuklamanın endazeli olduğu” kaydedildi.Share: