Yükseköğretimde nitelik ve denklik konferansı

Kilis 7 Açıklık Üniversitesinde Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Denklik konferansı düzenlendi.

7 Aralık Üniversitesinde, Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun katkıları ile z Rektörlük Konuşma Salonu’nda, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar’ın sunumlarıyla “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Akreditasyon” başlıklı konferans gerçekleştirildi. Konferansa Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil Aldemir, Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar, Prof. Dr. Mehmet Mürtefi Saika, hocaları ve öğrencilerin paydaşlık sağladı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan konferansta Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun teşekkürname konuşması gerçekleştirdi.

Üniversitenin kurulduğu günden bu yana katettiği ilerlemelere değinen Rektör Karacoşkun, bundan sonraki süreçlerde nicelikten niteliğe yönelerek akademik anlamda daha ferah tıpkı noktaya barhana sürecine gelindiğini bu bağlamda kalite süreçlerinin akıbet kademe yetişkin olduğunu aktardı.

Konuşmasına dinleyicileri selamlayarak başlayan YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, öncelikle “kalite” kavramından bahsetti. Kalite güvencesinin mütezayit önemi, paydaşların kalite algısı, Yükseköğretimde nitelik güvencesi, kalite güvencesinin hedefleri, nitelik güvencesi sistemleri, YÖKAK ve nitelik güvencesinin çerçevesi ile nitelik güvencesi ve denklik uygulaması bahis başlıklarından hareketle kalite güvencesi ve denklik sürecini anlattı. Kar, YÖKAK aracılığıyla gönderilen anketlerin doldurulmasının akıbet rütbe eke olduğunu hele vurguladı.

Konuşma, Rektör Prof.Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’un YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar’a bergüzar takdimi ile sona erdi. – KİLİS

Share: