Yozgat haberleri | Yozgat’ta İlk Kez Düzenlenen Film Festivalinde Ödüller Sahiplerini Buldu. Altan Erkekli: “Tığ Dünyayı Sanatın İyiliği, Güzelliğiyle Değiştireceğiz”

Yozgat’ta bu yıl ilki düzenlenen Bozok Film Festivali, bergüzar töreni ile sona erdi. Festivalde 6 filme, değişik kategorilerde ödül verildi. ‘Hanay Boyu Başarı Ödülü’ne layık tanıdık seyir ve seslendirme sanatçısı Altan Erkekli, “Biz dünyayı sanatın iyiliği, güzelliğiyle değiştireceğiz. Degaje ayrımsız yelpazenin altında hep insanlığa biz sevginin, dostluğun, kardeşliğin, emeğin güzelliğini anlatacağız, bizden ahir nesillere savaşsız, sömürüsüz, tertemiz bire bir acun bırakacağız” dedi.

Yozgat’ta bu yıl ilki düzenlenen Bozok Film Festivali, bergüzar töreniyle sona erdi. Festivalin kapanışı, etkinliğe katılanların kırmızı halı üstünde intikal töreni ile başladı. Festivalin değer konuğu temsil ve dublaj sanatçısı Altan Erkekli, etkinlikte ilgi odağı oldu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erkekli, “Bu Cumhuriyet’in, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in gençleri kendi eserlerini birlik meşbu ayrımsız acun için, hazar üzere, kardeşlik üzere sunacaklar ve hepimiz bizden bilahare mevrut kuşaklara güzelce tıpkı dünyayı bırakmak üzere umum birliğiyle sanatı sunma erdemli şekilde yaşamaya yaşatmaya çalışacağız” diye niteleyerek gençlere seslendi.

“KÖYLERİMİZİ DESTEKLEYEREK, ÜLKEMİZİN YEREL DEĞERLERİNİ KORUYABİLİRİZ”

Yozgat şehir merkezinin gelişmesine rağmen kırsal kesimlerin boşaldığına özen çekici Erkekli, “Köyümüze gittim Erkekli köyüne, akrabalarım, köküm orada elbette. Köyümü biraz acıklı buldum. Çünkü köyde gençler kalmamış, cümle şehirlere kafile etmeye başlamış ama bu toprakların kendini yaşatması, değerli kılınması amacıyla gençlerin dahi köklerinden kopmamaları gerekiyor. Tarımın gelişmesi, hayvancılığın gelişmesi, insanların mutlu ayrımsız hayata ulaşması amacıyla o köylerde bu desteğin olması gerekiyor. Onun amacıyla köylerimizi destekleyerek, ülkemizin evcil değerlerini koruyabiliriz. Bunun için yöneticilere tıpkısı posta daha buradan ricada bulunuyorum; o topraklar gelişmediği sürece şehirdeki insanların mutsuzluğu devam edecektir. Şehirleri doldurmayalım, köyleri de yaşanabilir hale getirelim” diyerek konuştu.

“HEPİMİZ SAVAŞSIZ, SÖMÜRÜSÜZ, TERTEMİZ BİR ACUN BIRAKACAĞIZ”

Hayat Boyu Muvaffakiyet Ödülü’nü hemşehrisi Mahmut Fazıl Coşkun’un elinden düzlük Altan Erkekli, burada yaptığı teşekkür konuşmasında ise şunları kaydetti:

“Hangi bahtiyar kim bana bu ödülü müstahak gördünüz. Yozgat’ın soğuğunu unutturdunuz, kurban olayım size. Amma bu alaz, bu sadakat seli zorlamasız yaptı ortamı. Tığ dünyayı sanatın iyiliği, güzelliğiyle değiştireceğiz. Degaje benzeri yelpazenin altında hep insanlığa biz sevginin, dostluğun, kardeşliğin, emeğin güzelliğini anlatacağız, bizden ahir nesillere savaşsız, sömürüsüz, arı sili ayrımsız acun bırakacağız. Bunu üstelik musahabe gerçekleştirecek. Sizin gibi sunturlu yürekler sizin gibi adamakıllı beyinler yazacak, çizecek, yönetecek. Bizler bile ömrümüz vefa ederse sizlerle beraber oynayacağız. Ayrımsız yapıtlarda meydan alacağız.”

Yozgat Valisi Vazıh Çelik, bu yıl ilk defa düzenlenen Bozok Film Festivalinde 258 filmin yarıştığını, önümüzdeki yıldan itibaren festivalin arsıulusal düzeyde düzenlenmeye bitmeme edeceğini bildirdi. Konuşmaların adından ödüller sahiplerine verilirken; sonrasında de artist Insaflı Sarıkaya konser verdi. Festivallerde sunulan ödüller şöyle:

HAYAT BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ

Hayat Boyu Sükse Ödülü, İranlı direktör Majid Majidi, temsil ve seslendirme sanatçısı Altan Erkekli, Oyun, sinema ve sekans oyuncusu Laçin Ceylan, oyuncu Numan Şarap, sinema, temaşa ve dizi oyuncusu Meram Danacı ve oyuncu Merve Çelik’a verildi.

ÖDÜL ALAN FİLM VE YÖNETMENLERİ

Gençlik Jüri Ödülü “Karıncanın Kıç İzleri” filmiyle Ümit Tüvana’in oldu. Dinç, ödülünü Curcuna Destekçisi Ramazan Kocatürk’ten aldı.

Yozgat Genişlik İyi Belgesel Ödülü “Zevalsiz” filmiyle Harun Köybaşı ve Alihan Erbaş’ın oldu. Köybaşı ve Erbaş, ödülünü Yozgat İl Ekin Müdürü Hüseyin Çiftçi’den aldı.

Ulusal Yer İyi Belgesel Film Ödülü “Memtevri Yaylacı” filmiyle Birey Akpınar’ın oldu. Akpınar’a ödülünü Prof. Dr. Emine Uçan İlbuğa sunma etti.

Ulusal Mansiyon Gücük Film Ödülü “Oyun” filmiyle Önder Menken’in oldu. Menken ödülünü Sinema Eleştirmeni Suat Köçer’den aldı.

Ulusal Arz İyi Güdük Film Ödülü “Kıspet” filmiyle Harun Korkmaz’ın oldu. Korkmaz ödülünü Yönetmen Vuslat Saraçoğlu’ndan aldı.

Share: