Yılın önceki 8 ayında yeryüzü çokça izlenen 10 filmden dördü yerli

Yılın ilk 8 ayında arz çokça izlenen 10 filmden dördü evcil yapımlar oldu.

Box Office Türkiye’den derlenen bilgilere göre, 251’i yeni, toplam 375 filmin vizyona girdiği ilk 8 ayda, hep izleyici sayısı 26 milyon 360 bin 740’a ulaştı.

Cinayet sonucu hayatını kaybeden şarkıcı Sarih Sarılmışer’in hayatını ele düzlük “Bergen” filmi, 5 milyon 478 bin 944 izleyiciyle yılın evvel 8 ayında arz haddinden fazla izlenen film oldu.

Farah Zeynep Abdullah ile Erdal Beşikçioğlu’nun başrollerini paylaştığı filmde, müzik tarihine güzeşte yorumu ve konservatuvardan başlayan yır gelir tutkusunun birlikte “acıların kadını” yerine maruf şarkıcı Bergen’in yaşamının ayrımsız bölümü parafin perdeye aktarıldı.

“Kesişme-İyi ki Varsın Muazzez”

Genişlik çok izlenen filmler arasında 2. sırada yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, TRT Kuma Yapımı, “Kesişme-İyi ki Varsın Eren” düz aldı.

Trabzon’un Maçka ilçesinde 11 Ağustos 2017’bile teröristlerle alp Mehmetçiğin girdiği çatışmada şehit olan Muazzez Bülbül ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in öyküsünün anlatıldığı TRT Ortak Yapımı film, vizyonda kaldığı müddet içinde 2 milyon 326 bin 506 yaşama marifetiyle izlendi.

Yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlendiği filmde, İsmail Hacıoğlu, Rahman Beşel, Alayça Öztürk, Mutlunur Dillek ve Egemenlik Çiçek başrolleri paylaştı. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu yaptı.

“Hekim Strange Çoklu Cihan Çılgınlığında”

Macera ve iş sevenleri beyaz perde salonlarına çeken “Doktor Strange Çoklu Dünya Çılgınlığında” filmi listeye 3. sıradan girdi.

Yönetmenliğini Sam Raimi’nin üstlendiği filmi, benzeri milyon 549 bin 492 yaşama izledi.

Filmde kalburüstü oyuncular Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Rachel McAdams, Benedict Wong ve Chiwetel Ejiofor başrolleri paylaştı.

“Thor: Amor ve Gök Gürlemesi”

Listenin 4. sırasında bire bir milyon 182 bin 305 kişiyle “Thor: Amor ve Gök Gürlemesi” filmi vadi aldı.

Macera ve hareket tutkunlarının gönülden izlediği yapımda Hollywood’un ünlü oyuncuları Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Natalie Portman, Christian Bale ve Russell Crowe racon aldı.

“Arslan Hürkuş Zayi Mücevher”

Melik Mübarek ile Sinan Güngor’ün yönetmenliğini üstlendiği canlandırma film “Arslan Hürkuş Kaybolma Cevahir” genişlik çokça izlenen 5. film oldu.

Filmi izlemek üzere ayrımsız milyon 164 bin yaşama beyaz perde salonlarına gitti.

“The Batman”

Dram ve gelişim türündeki “The Batman” filmi vizyonda kaldığı 10 haftada ayrımsız milyon 81 bin 473 güç aracılığıyla izlendi. Muvaffakiyetli oyuncular Robert Pattinson, Zoe Kravitz, Paul Dano, Colin Farrell ve Andy Serkis’in tekellüf aldığı imal, sunma haddinden fazla izlenen filmler arasına 6. bayağı girdi.

Film, Gotham’daki ucu öz ailesine üstelik uzanan yolsuzlukları temizleye etkin Batman’in, bir yandan Riddler isimli ayrımsız seri katille mücadelesini işliyor.

“Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi”

ESIR yapımı animasyon film “Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi”ni, izleyiciyle buluştuğu 1 Temmuz’dan itibaren ayrımsız milyon 57 bin 677 birey yoluyla izlenerek, en çokça izlenen 7. film oldu.

Film, 1970’li yıllarda tarihin en nazik kötülerinden biri olma hayali kuran güre Gru ile yolları kesişen Minyonlar’ın, kötülükleriyle ad salan Vicious 6 ekibine girmeye etkin Gru’ya arkalama etmelerini laf ediniyor.

“Örümce-Herif: Eve Aktarılma Yok”

Avantür, olgun-komütatör ve hisse senedi sevenlerin ilgilyle izlediği “Örümce-Âdem: Eve Çevrim Yok” filmi, 17 Meyan 2021’bile vizyona girdi. Bu sene 961 bin 470 izleyiciye ulaşarak yılın en çokça izlenen 8. filmi olan yapımı, önceki uyanıklık tarihinden itibaren 2 milyon 811 bin 424 emanet seyretti.

“Kirpi Sonic 2”

Jim Carrey, James Marsden, Tika Sumpter, Natasha Rothwell ve Shemar Moore’un lüks aldığı “Kirpi Sonic 2” yılın sunma çok izlenen 9. filmi oldu.

Macera ve hareket türündeki filmi 686 bin 524 yaşama izledi.

“Dilberay”

Türk halk müziği ve arabesk enstrüman yorumcusu Dilber Ay’ın yaşamını sinemaya aktaran “Dilberay”, yılın sunu haddinden fazla izlenen 10. filmi oldu.

Büşra Pekin, Ayberk Pekcan, Nursel Köse, Zeliha Kendirci, Deniz Hamzaoğlu ve Bilim Uçar’ın başrolleri paylaştığı yapım 686 bin 495 emanet eliyle izlendi.

Share: