“Yılın çırağı” seçilen 14 yaşındaki Samet, kişi işini kurmayı hedefliyor

Tecim Bakanlığınca 35. Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında “yılın çırağı” seçilen Kırşehirli 14 yaşındaki Samet Şarap, mesleğinde ustalığa büyüklüğünde yükselerek kendi işini kurmayı amaçlıyor.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ahilik Haftası Kutlamaları Ödül Yönergesi kapsamında 3 öğrenciyi “ilin çırağı” namına valiliğe teklif etti.

Valilikteki asamble yoluyla “ilin çırağı” seçilen Samet Çakır, ” Türkiye’dahi yılın çırağı” için Tecim Bakanlığına önerildi. 81 ilden mevrut teklifler arasında Bakanlıkta yapılan değerlendirmede Çakırdoğan, Türkiye’üstelik “yılın çırağı” seçildi.

Kırşehir Badem Pınarı Mesleki Yetişek Merkezi Bobinaj Cıvıltı Bölümü 10’uncu derslik öğrencisi olan Şarap, mesleğini kılgılı yerine öğrenmesi üzere okulu vasıtasıyla 2 sene önce yönlendirildiği Kılıçözü Endüstri Sitesi’ndeki bobinaj atölyesinde cansiparane çalışıyor.

Burada ustalarından işini öğrenen ve kazandığı ücretle ailesinin geçimine ulama sağlayan Samet Çakırdoğan, AA muhabirine, 14 yaşında yılın çırağı seçilmekten bahtiyarlık duyduğunu, amacının kalfa ve maharet sürecini de başarıyla tamamlayarak zat işini bina etmek olduğunu söyledi.

Hem okulda kuramsal vukuf öğrendiğini hem de iş yerinde uygulamalı terbiye aldığını tamlayan Şarap, “Sabah 08.00’da gelip ustalarımı bekliyorum. Onlar geldikten sonradan işe başlıyoruz. Öğrendiğim iz haddinden fazla adamakıllı. Bize gelen ızdıraplı motorların arızalarını çözüyoruz. Cıvıltı hatasından mı eksantrik hatalardan mı yandı onu kontrol yazar, onarım ve bakımını yapıyoruz.” dedi.

Ustaları yardımıyla “yılın çırağı” seçildiğini anlatan Çakırdoğan, “Onların katkısıyla patika öğreniyorum, kendilerine çok teşekkür ediyorum. İyi tıpkı kankızıl olup mesleğimi gelecek taşıyarak bu dükkanı ustalarımdan devralmak istiyorum. Ahilik ilkelerine göre işimi öğrenmeye çabalıyorum ve bu ilkelere bakarak çalışmaya bitmeme edeceğim.” diye konuştu.

“Bizden işleri devralacak, bu konuda hayali de var”

İş yeri sahiplerinden Mehmet Büyük Kayapa üstelik kardeşiyle 17 yıldır cet mesleğini sürdürdüklerini dile getirerek, Şarap’ın iki sene önce okulu eliyle kendilerine yönlendirildiğini aktardı.

Samet Çakırdoğan’ın haddinden fazla gayretkeş şekilde çalıştığını vurgulayan Kayapa, şunları kaydetti:

“İşi öğrenmeye çokça iştahlı. Biz bile elimizden geldiği kadar apotr olmaya çalışıyoruz. İnşallah muvaffakiyetli olacak, bizden işleri devralacak. Bu konuda hayali de var. İnşallah gerçekleştirir. Bati bire bir meydanlık öge eksikliği var sanayide. Biz dahi bu alanda savaş vererek Samet’i Cömertlik ilkeleri çerçevesinde yetiştiriyoruz. O de bu ilkelere göre çalışmaya devam edecek. İnşallah muvaffakiyetli bile olacak.”Share: