Yetersiz gelirli pestil refakatçilerine ücretsiz otel hizmeti sağlanacak

Samsun’üstelik, İlkadım Belediyesi vasıtasıyla sınırlı gelirli tutkun refakatçilerini fikren yapılan ‘Refakatçi Evi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Refakatçi Evi ana atma töreni İlkadım Tepecik Mahallesi Gebi Caddesi üzerindeki alanda yapıldı. Asıl atma töreninden evvel dualar edilirken, kurban da kesildi. İlkadım Şehremini Necattin Demirtaş, edilen duaların peşi sıra butona basarak inşaatın esas atma çalışmalarını başlattı.

“50 akak kapasiteli Refakatçi Evi’nde güçlükle gelirliler kalacak”

Evde sadece az gelirli refakatçi ve ailelerinin ücretsiz adına kalabileceğinin altını çizen Komutan Necattin Demirtaş, “Züğürt refakatçi evi daraç gelirli aileler amacıyla çok önem sunu eden benzeri husustu. Temelini attığımız refakatçi evinin yeri Samsun Terbiye ve Araştırma Hastanesi ile Samsun Site Hastanesi’nin arasında kalan benzeri alanda bulunuyor. Yer yolu dahi buradan geçiyor. Şifahane odalarında hastalar, odada eller birlikte olduğu için genelde refakatçileri evet üstelik eşleriyle ayrımsız odada kalamıyorlar. Refakatçilerden sayrılarevi koridorlarında yatmak zorunda kalanlar olabiliyor. İmkanları şiddetli olanlar meşakkat yaşıyor. Bu insanların sıkıntılarını dercetmek üzere yola çıktık. Refakatçi evimizde 2 soy hizmet verilecek. Ayrımsız, vatandaşlar gelip ayaktan bakım algı. Yani burada duşunu matlup, üstünü değiştirecek, karnını doyuracak ve hastasının yanına gidebilecek. Özge ayrımsız bakım da daraç gelirli aileler burada yatılı kalabilecek. 50 yatak kapasiteli evimizde bu içtimai yarayı kapatacağız. Bu projeyi, hastanelerin kırıcı olduğu ilçemizde ancak gelirli ailelere yardım çevirmek üzere gündeme alarak harekete geçtik. Projemiz 23 milyon TL’ye mülk oluyor. Önümüzdeki sene bitirip, tasdik almayı hedefliyoruz” dedi.

“Seçme refakatçi eve gelip gündelik ihtiyaçlarını giderebilecek”

Refakatçilerin eve gelerek duş kabul etme, kemirmek yeme ve üstünü tebdil gibi işlerini halledebileceğini anlatım fail Demirtaş, “Ev, 6 ikmal ve 50 yatak kapasiteli olacak şekilde tasarım edildi. Yemekhane ve spor alanı birlikte var. Peş hane park alanı olarak düzenlenecek. Parkın altının park olması için meclisten değişmeyen aldık ama şu anda maddesel imkanlar nedeniyle çabucak Refakatçi Evi binasının altını park yapıyoruz. İleride parkın altı da otopark olabilir. Sonunda çabucak kendimiz üzere değil kent için dahi park yeri olarak kullanılabilen ayrımsız düzlük olacak. Toplumsal tesisimiz ve otopark, bu alana tıpkısı elektrik katacak. Refakatçi Evi bulvar üstünde esas yola sâdır aynı kez güzergahında düzlük alıyor. Fena Hâlde bire bir kayran olacağını düşünüyorum. Evimizde sadece İlkadımlılar değil site dışından ve kırsal kesimden gelen insanlarımız kalabilecek. Rüçhan hususumuz burada yemeden içmeden ensiz gelirli aileler kalabilecek olması. İmkanı gür olanlar burada kalamayacak ama ayaktan hizmeti dizge alabilecek. Sayrı refakatçi belgesi olan hep gelip duşunu alıp, kıyafetini değiştirip, yemeğini yiyip buradan ayrılabilecek. Burada tıpkı amme hizmeti göreceğiz ve bir eşit almamız söz konusu kaçınan” diye niteleyerek konuştu. – SAMSUN

Share: