Yeşilin tonları arasındaki Muşmula Şelalesi ziyaretçilerini serinletiyor

Kahramanmaraş’ta ısıdam alarga bunalıp açılmak isteyenler, Onikişubat ilçesindeki Döngel Şelalesi ve çevresindeki zengin florayı yeğleme ediyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Döngel Mahallesi’nde düzlük düz şelale, dikme kökleri arasından dökülen sevimsiz suyu ve serin havasıyla yerel ve ecnebi turistlerin yol uğrağı yeri oldu.

Başta Kahramanaraş gelmek üzere Gaziantep, Adana, Adıyaman, Şanlıurfa, Hatay ve Osmaniye’den şelaleyi görmeye gelenler, çınar ve meşe ağaçları beyninde akarsu üzerine yerleşmiş çardaklarda piknik yapıyor.

Ziyaretçilerine doğa yürüyüşü, alpinizm, ışık safari gibi çok sayıda imkanı birlikte yanı sıra sunan şelaleyi gezenler, yürüyüş sonrasında suya girerek serinliyor.

Döngel Şelalesi ve mesire alanının işletmeciliğini işleyen Mehmet Küpe Çiçeği, AA muhabirine, şelalenin dağdan mevrut sularla beslendiğini dile getirdi.

Zaman süresince 20 bin sevimli görüşme ediyor

Döngel Şelalesi’nin havası, doğası ve erinçli ortamıyla ziyaretçilerini çektiğini dile getiren Küpe Çiçeği, “Alelumum Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye Adana ve Kayseri illerinden ziyaretçilerimiz geliyor. Sezon süresince 20 bin kişinin mülakat ettiğini biliyoruz. Gurbetçi insanların imdi yeğleme ettiğini görüyoruz.” dedi.

Şelalenin alelumum yaz mevsimlerinde tercih esilidğini vurgulayan Küpeli, “Malum sıcaklar başladığı ant sabahleyin 5-8 ortada burası dolar. Çardaklarımızın tümü doludur. Kahramanmaraş’ın iyice yeğleme edilecek yerlerinden tıpkısı tanesidir. Alelumum yoğunluğumuz aksata günleri. hafta arası az buçuk rahat peki. 70 çardağımız var, çardakların hepsi hafta sonu doludur. İnsanlara çardak yetiştiremiyoruz. Bazıları kayran bulamadıkları üzere izansız dönme yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Serinlemek üzere site dışından geliyorlar

Sıcak havadan bunalan ve genişlemek amacıyla ailesi ve akrabalarıyla birlikte Gaziantep’ten Muşmula Şelalesi’ne mevrut Ökkeş Şahbudak, Şelalenin delici aynı görselliğinin olduğunu belirterek, “Gaziantep 41-42 merhale. Ben henüz önceleri burayı biliyorum. Gayet domuzuna aynı düzlük, herkese başvuru ederim. Buraya akşamdan geceden geliyorlarmış. Bilseydik biz da gelirdik. Akrabalarımdan ilk defa gelenler vardı onlar üstelik memnun kaldılar.” diye niteleyerek konuştu.

Gaziantep’ten mevrut Hasan Döner bile sıcaklıktan bunaldıklarını dile getirdi.

Ailesiyle sevinçli ayrımsız mesafelik geçirdiğini dile getiren Döner Sermaye, “Benden geçmiş ağa ve eniştemler gelmişti. Cıvıl Cıvıl olur ve yetişemeyiz diyerek sabahın er saatlerinde geldik. Antep’te suyun ortamında aynı kayran olmadığı için çocuklarımızla az buçuk ayaklarımızı suyun içerisine sokup fasıla geçireceğiz. Evde de sıcakta otur, otur sıkıldık. Çocuklarım istedi onun üzere geldik.” ifadelerini kullandı.

Kent merkezinden gelen Gönül Borcu Aslankaya birlikte şelalenin serinleten havasının kendilerine ongun geldiğini belirterek “Sıcaklardan bunaldık akman tıpkısı çekicilik alalım dedik. Çok güzel, baya serin. Kalabalık ve sistem burada. Herkese tavsiye ederim. Ailemle beraber geldim.” dedi.Share: