Yeniden Zenginlik Partisi Ardeşen İlçe Başkanı Çağatay: “Sıkıntı Deresi’nden Birlikte Çakıl Alınıyor”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Yeniden Zenginlik Partisi Ardeşen İlçe Başkanı Orhan Çağatay, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) dulda altına alınması müstelzim 200 ekolojik mıntıka beyninde gösterdiği Sıkıntı Vadisi’nde dere yatağından alay malay taş ve kum çekildiğini encam sürerek “Burada şu tadilatı yapacağız diye niteleyerek on binlerce metreküp çakıl çıkarıldı gece, nereye gitti bu çakıllar?” dedi.

Bolluk Partisi Ardeşen İlçe Başkanı Orhan Çağatay, dünyaca ünlü Çamlıhemşin Fırtına Deresi’nde DSİ marifetiyle yapımı özel benzeri şirkete münakasa edilen bentlerin koptuğunu, dereden kamyonlarla gereç alındığını, Sıkıntı Deresi’nin adeta rant deresine dönüştüğünü öne sürdü. Çağatay, şunları söyledi:

“Sıkıntı bölgesi amiyane bire bir mıntıka değil, turizmin çok etkili olduğu bire bir kesim, herkesin dikkati burada amma çok ilginçtir gördüğünüz üzere burada altı skor deste yapıldı bir zamanlar. Bu bentlerin yapılmasının sebebi, kendilerinin anlattıklarına göre, ‘dere ıslahı’ ile ilişkin. Ben hayatımda ilk defa böyle ayrımsız molekül görüyorum, öz ıslahı normalde derenin sağında solunda bentler yapılır, taş duvarlar yapılır dere taşkınlığını önler. Ama burada gördüğünüz kadar şuradaki kotu görebiliyorsunuz iki metre. İki metre görünüyor yani derenin kotunu yükselttiler böyle bire bir say yaptılar. Bilmiyorum takribi nedir, bunun maliyeti çokça uçuk bire bir nicelik, hiçbir yerden öğrenemedim o büyüklüğünde uğraşmama karşın. Bundan on beş çağ önceki adi tıpkı sel oldu. Islah çalışması kapsamında yapılan takım göçtü görüldüğü üzere.

“DEVLETİN DSİ’Sİ MÜTEAHHİDİN İŞİNİ YAPIYOR”

Burada Kerem Su İşleri’nin makinası çalışırken dikkatimi çekti buraya geldim. Üç pare araba makineyle burada emek yapıldığını gördüm. Arkasını açtılar, devrisi bölüm temelinden geldim uzaktan baktım çekim yaptım tekrar arkasını açtılar. Dördüncü haset ayrımsız baktım bu bölgenin olduğu kabil çakılı münfail. Zaman göremiyoruz tabi takriben geceleyin mamul oyuk olduğu anlaşılan oluyor yukarıdaki noktaya kadar. Derenin yapısından galiba olduğu gibi oyuntu var. Elden arasında çakıl var. Çakıl Taşı münfail apayrı tıpkısı düzentileme bulunmayan. Gelmişler üstünü kapatmışlar. Ego çokça alçalma ediyorum, burada böyle bir çalışma işleyen firma var, firmaya tenkis vermişler. Bu firma burayı yapmıyor bile DSİ’nin makineleri gelip da buraya gelip DSİ münasebet yapıyor? Müteahhidin işini şevket sebep yapıyor?

“ORAN MAKİNESİYLE MÜTEAHHİDİN YAPTIĞI PİSLİĞİ TEMİZLİYOR”

Kopmalar yaşanmış yani bu güvence kapsamında değil mi? Bu büyüklüğünde garantili ayrımsız hareket varsa bize de versinler biz dahi yapalım. Devletin üç makinesiyle müteahhidin yaptığı pisliği devletin makinesi kapatıyor. Ki bakıyor buna, DSİ Kesim Müdürlüğü ne inisiyatifi kullanarak müteahhidin muallel bıraktığı, kavisli yaptığı ayrımsız işi devletin eliyle yapılıyor? Burada hesap soran kimesne bulunmayan mu? Bu yöntemsizlik değilse tığ tıpkısı şey bilmiyoruz, dünyadan haberimiz namevcut. Burada çakıl çıkartılıyor. Ardeşen Belediyesi çıkartsın, usulüne uygun çıkarılsın amenna. Ardeşen Belediyesi köylere dahil bakım veriyor tartı bulunmayan, amma bu çakılı ki çıkarıyor? Burada şu tadilatı yapacağız diyerek on binlerce metreküp çakıl çıkarıldı, akşam nereye gitti bu çakıllar? Şu bentlerin tadilatını izzet niçin yapıyor? Oran güvenceli böyle aynı şey kabil mi?

“BALIK TUTANA UKUBET YAZILIYOR, ADAMLAR DOZERLE GİRİYOR”

Içtimai medyadan kitap yapıyorum hiçbir siyasi partinin kaymakamlık başkanı ilgilenmiyor nedense anlamadım, çözemedim. Yazık günahtır, vakit kaybetmeden burası değil ki. Ben bu derede büyüdüm, bu derede ala tutardık çocukluktan beri. Vatandaş gidecek tek balık tutaç, 5-10 bin lira ukubet. Kolluk kuvveti dirimsel 5 bin lira ukubet. Şu anda arkamızda bire bir say var beraber arayalım kimse gelmez buraya. Bu çifte standart değil mi? Koca dozerle giriyor dereyi katlediyor. Bakın orada havuz yapıyor kayırıcı. Ilçebay satma dedi kim; ‘durdurdum’. E durdurdun ama insan mücahede yapıyor. Kim yani devletten daha mı hayatiyetli bu insanlar? Ego onu çözemiyorum.”

Share: