Yangınlarda görev alanlara saf akarsu götürecek dron yaptılar

Dünyanın yer büyük Havacılık, Uzay ve Uygulayım Bilimi Festivali TEKNOFEST’e Trabzon’dan katılan üniversite öğrencilerinin tasarladığı, “X1-KTÜUZAY” isimli dron ile yangın veya tabii afetlerde ihtiyaç duyanlara temiz su ulaştırılabilecek.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam ediyor.

TEKNOFEST’e katılan projeler beyninde Karadeniz Beceri Üniversitesi’nden Uzay Kulübü üyeleri Ahmet Niyazi Verimli, Ömer Iz, Ümmügülsüm Alcı ve Alp Fatih Aycel’in tasarladıkları ve “X1-KTÜUZAY” ismini verdikleri dron da yer aldı.

Alt kısmında tıpkısı akarsu haznesi kâin dron, cuşiş başta kalkışmak üzere türlü saf afetlerde görev alanlara ve gerekseme sahiplerine saf akarsu ulaştıracak. Dört buçuk kilogram olarak tasarlanan dron, ağırlığının iki katını taşıyabilecek kapasiteye topluluk ve gerektiğinde yangınlara üstelik müdahale edebilecek.

Öğrencilerden Ahmet Niyazi Alicenap, AA muhabirine, pakt kendisine faydalı aynı çalışmaya imza kovmak istediklerini söyledi.

Hazırladıkları dron üzerine hikmet veren Eli Açık, “Felaketlerde ve yangınlarda su sıkıntısı çeken insanlara akman su duyurmak için dronumuzu yaptık. Elan şişman yangınlarda yangına müdahale edebilecek şekilde dronumuzu tasarladık. dronumuz istenirse altındaki akarsu haznesinden cuşuhuruş alanına su bırakabilecek şekilde tasarlandı.” dedi.

Kendi imkanları ile projeyi yaptıklarını dile getiren Koçak, “Dronumuzun kumandası tamamen domestik. rastgele tehlike simultane istenirse kumanda ile dron yönlendirilerek su gerekseme durulan yere ulaştırılabilecek. Fenomen yerinin görülmediği durumlarda da yer bilgisi tarafından özerk benzeri şekilde dron kedisi ihtiyaç duyulan yere gidebilecek. şekilde tasarlandı.” diyerek konuştu.

İnsanların hayatına dokunabilmek amacıyla hakeza benzeri himmet yaptıklarını dile getiren Semih, “Ateş ya de felaketlerde insanların susuz kaldığını görüyoruz. Bu bize sabah yeli oldu. Elbette insanlara yardım edebiliriz diye niteleyerek düşünürken dronumuzu yaptık.” ifadelerini kullandı.

Share: