Yalova Sağlık Turizmi Çalıştayı başladı

– Yalova Sağlık Turizmi Çalıştayı başladı

YALOVA – Yalova Valiliği öncülüğünde düzenlenen ve 2 aktarılma sürecek Keyif Turizmi Çalıştayı Termal ilçesinde başladı.

İl Hususi İdaresi, İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü, Afiyet İl Müdürlüğü’nün destekleri ve Uluslararası Turizm ve Keyif Turizmi Derneği’nin organizasyonunda yapılan çalıştay Terma City Otel sülale sahipliği yapılıyor. Firez ve Turizm Bakanlığı, Tecim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın desteklediği çalıştayın açılışında konuşan Uluslararası Turizm ve Keyif Turizmi Derneği’Başkanı Amaç Solmaz, Yalova’nın esenlik turizmide gelişmesi üzerine destek vereceklerini anlatım etti.

“Sağlık turizmine ivme kazandıracak'”

İl Firez ve Turizm Müdürü Onur Ikincil ise, çalıştayın, panel ve kuma kanı masaları etkinliklerinden oluştuğunu ifade etti. Panelde termal, medikal, buğulanmış ve sakat turizmi konularının ele alınacağını kaydeden Ikincil, “Siyasal sonrası çalıştayda ise Yalova esenlik turizmi paydaşları, 4 değişik masada kuma akıl ile Yalova Sağlık turizmi posta haritasını belirmeye çalışacaklar. Yalova’ya esenlik turizmi açısından mefret katkısı olacak konular afiyet turizminin temas alanı çalıştayda ve panelde konuşulacak. Bu çalıştay, Yalova’nın afiyet turizmine tıpkı ivme kazandıracaktır” dedi.

İl Umumi Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ise Yalova’nın esenlik turizmi geçmişinin Roma, Bizans, Osmanlı ve cumhuriyet altını dönemlerinden bu yana devam ettiğini dile getirdi.

Afiyet Bakanlığı Keyif Turizmi Kat Başkanlığı Temsilcisi Gülay Köse Atay de, bakanlığın afiyet turizmi faaliyetlerinin, sağlıkta dönüşüm politikaları doğrultusunda afiyet hizmetlerinin geliştirilmesi ve birinci sınıf hizmet sunumuyla dünyaya kat sayı teşkil edecek konuma gelmiş olduğunu dile getirdi. Sair ülkeler ile yapılan düet anlaşmalar ile afiyet turizminin ivme kazandığını belirten Atay, şöyle konuştu:

“”Zaman ülkemiz esenlik ithal eden ülkeden, sağlık ihraç fail tıpkısı mevki olma yolunda güvenli adımlarla ilerlemektedir. Özellikle pandemi sonrası dünyada balaban ayrımsız düzlük edinen sağlık turizminde hizmet kalitesi ve tutkun memnuniyeti yöre plana çıkmıştır. Bu üstelik o ülkenin yeğleme edilebilirliğini arttırmada belirleyici olmuştur. Bakanlık adına belirlenen hedeflerde otama edici hizmetlerin yanında getat, spa, wellness, termal kaynaklı sağlık hizmetleri, iyileştirme ve buğulu bakım hizmetlerinin önemli benzeri rolü mevcuttur. Türkiye’deki afiyet hizmetlerinin yürütülmesinde ayrımsız çok hissedar bulunuyor. Zaman itibariyle mevki genelinde 2 bin 226 esenlik tesisi, 527 uzlaştırıcı bünye sağlık turizmi hizmeti sunmaya yetkilidir. Izinli afiyet tesislerinin içerisinde 13 şerha termal otel, 2 sunum huzurevi ve yaşlı hizmet merkezi mevcuttur. Değme güzeşte bölüm sağlık turizmi faaliyetlerine yönelik talepler artıyor. Yalova’üstelik ise 6 afiyet tesisi ve 2 uzlaştırıcı yapı, uluslararası afiyet turizmi izin belgesine sahiptir. Esenlik turizmi faaliyetlerinde yeryüzü büyük sıkıntılardan biri olan toprak problemine yönelik Bakanlığımız nazik ayrımsız adım atmıştır.”

Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tıp Fakültesi Dekanı Vefik Arıca üstelik, Tıp Fakültesi’nin açılması ile keyif turizmine temas nev bindi vereceklerini anlatım etti.

Çalıştayın açılışına Ilbay Yaşamış Erol, çekicilik müdürleri ve sivil sosyete temsilcileri birlikte katıldı.

Share: