Yakınlarının oyuntu fotoğraflarına ve mezar pozisyon bilgilerine çıktı bir tıkla ulaşabilecekler

Türkiye’üstelik ilk defa Trabzon’da Büyükşehir Belediyesi marifetiyle oluşturulan Bamyatarlası Vukuf Sistemi (MEBİS) ile artık vatandaşlar hayatını kaybeden yakınlarının mezar fotoğraflarına, mezarlık gestalt bilgisine ve defin tarihine genel ağ içre ayrımsız tıkla ulaşabilecek.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı Defin İşleri Yazıhane Müdürlüğü bünyesinde Moloz mevkiinde yer alan Gasilhane zaman Kuran-ı Cömert tilaveti ve dualarla açıldı. Küşat töreninde mütekellim Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Misyon Zorluoğlu açılan tesisin çok şanlı ayrımsız ihtiyacı karşılayacağını söyledi. Gümrükçüoğlu, “2021 yılında 13 bin 500 vatandaşımıza bu yılın geçmiş 8 ayında ise 8 bin vatandaşımıza cenaze hizmeti verdik” dedi.

Başkan Zorluoğlu, 2021 yılında haddinden fazla koca tıpkı proje olan MEBİS-Bamyatarlası Hikmet Sistemi’ni hayata geçirdiklerini rapor ederek “Mezarlık Hikmet Sistemiyle artık vatandaşlarımız hayatını kaybeden yakınlarının çukur fotoğraflarına, bamyatarlası durum bilgisine ve defin tarihine genel ağ içre ulaşabiliyor. Merkezde Ortahisar’de 3 bin 500 kıta mezarımızı bu şekilde sayısallaştırdık” diye niteleyerek konuştu.

Mezarlık ve defin hizmetlerinden memnuniyet hep anketlerde en efdal oranda çıkıyor

Cenaze hizmetlerinin şehremaneti amacıyla haddinden fazla kebir yere topluluk olduğunu kaydeden Zorluoğlu, “Cenaze hizmetleri Büyükşehir Belediyemiz amacıyla çokça haddinden fazla majör benzeri yere sahiptir. Belediye hizmetleri memnuniyet anlamında gururla ifade etmem gerekirse mezarlık ve defin hizmetlerinden memnuniyet bütün anketlerde sunu efdal oranda çıkıyor. Trabzon’birlikte şu asıl kadar ağırlıklı yerine defin yıkama tekfin kadar hizmetler Bahçecik’teki camimizin içerisinde mevcut müştemilatta gerçekleşiyordu. Fakat ora hem erişim anlamında hem de sığa anlamında mahdut ayla geldiği amacıyla kullanılmamış bir gasil gömlek ihtiyacı hasıl oldu ve bu çerçevede yaptığımız icraat neticesinde hizmete açacağımız çağcıl bilcümle ihtiyaçlarımızı karşılayacak kapasitedeki gasil haneyi ve Defin İşleri Ofis Müdürlüğümüzün bakım binasını tamamlamış olduk. 2019 yılında göreve geldiğimizde cenaze hizmetleri sadece Ortahisar çarkıt Trabzon merkez dahilinde Büyükşehir Belediyesi marifetiyle veriliyor iken bugün itibariyle 18 ilçemiz ve 708 mahallemizin tamamında o hizmetleri vatandaşlarımıza sunuyoruz. 2021 yılında 13 bin 500 vatandaşımıza bu yılın evvel 8 ayında ise 8 bin vatandaşımıza cenaze hizmeti verdik. Hizmete açacağımız organizasyon 3 dönüm üzerine kuruldu ve bin metrekare bağlı alana ehil benzeri anda 6 sunum cenazeyi yıkayabilecek ve 15 pare cenazeye birlikte bakım edebilecek morg imkanına erbap” ifadelerini kullandı.

Sistem Türkiye’bile geçmiş olma özelliği bile taşıyor

Türkiye’da geçmiş olma özelliği haiz projeyi hizmete sunduklarını kaydeden Zorluoğlu, “Çokça mehabetli tıpkı çalışmayı 2021 yılı itibariyle hayata geçirdik. MEBİS-Bamyatarlası Bilgelik Sistemiyle artık vatandaşlarımız hayatını kaybeden yakınlarının oyuntu fotoğraflarına mezarlık kondisyon bilgisini ve defin tarihini internet içinde ulaşabiliyor. Merkezde Ortahisar’üstelik 3 bin 500 parça mezarımızı bu şekilde sayısallaştırdık. Hedefimiz bütün Trabzon genelinde bilcümle ilçelerimizde bütün kabirlerimizi bu şekilde sayısallaştırarak insanlarımızın bu bilgilere internet ortamından da ulaşmasını bulmak. Bu eke bire bir proje Türkiye’bile evvel olma özelliği da taşıyor. Buna analog çalışmalar var ama bu büyüklüğünde şümullü tıpkısı elektronik sistem hizmeti vakit kaybetmeden Trabzon’de Büyükşehir Belediyesi eliyle uygulamaya kondu” şeklinde konuştu.

Açılışa katılan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu birlikte yaptığı konuşmada böyle pir benzeri hizmeti sunmada emeği geçenlere teşekkür ederken, henüz sonradan gasilhaneyi gezdi. – TRABZON

Share: