Vekil Yardımcısı Gizligider’den sözleşmeli hayvancılık ve tarıma geçiş müjdesi Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, bilcümle konuşulan ancak dizgesel kendisine başlanamayan sözleşmeli hayvancılık ve tarıma geçileceğini söyledi.

Kırıkkale’ye mevrut Gizligider, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz ve YANLIŞSIZ Tümen Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan ile “Obaköy” canlılık ve dinlenme alanında oluşturulan “Çocuk Tarım Akademisi”ni ziyaret etti.

Burada dikim alanlarına çapa yaptıktan sonradan tohumları toprakla buluşturan Gizligider ve öğrenciler, bitkilere fert suyu verdi.

Ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda düzenlenen “Tarım Sektörü İstişare Toplantısı”na katılan Gizligider, burada yaptığı konuşmada, bakanlık olarak herkesin arazide fariza yaptığını söyledi.

Gizligider, “Biz Ankara’üstelik politikaları belirleriz, yazarız, çizeriz, kesme doğrudur, şevket yaptıysa kesinlikle doğrudur” kabilinden iddialarının olmadığını belirterek, “Birtakım sorunlarımız varsa bütün alay malay danışma ederiz. İnşallah istişarenin sonucunda birlikte çözüme kavuştururuz. Şükür bu yıl güzeşte seneye göre daha gani tıpkısı mevsim geçirdiğimizi düşünüyoruz. Hububat yoğunluğunun olduğu bu bölgede hem denk hem birlikte bereket itibarıyla sunturlu ayrımsız yıl oldu. Allah da kul birlikte yardım etti. Sağlıklı olsun Cumhurbaşkanımız götürdüğümüz tekliflerin tamamını itirazsız benzeri şekilde hassaten bazı bazı yükselterek kabul etti ve büyük benzeri destek verdi.” diye niteleyerek konuştu.

Bugün itibarıyla bakir mevzuat çalışmalarının neticelendiğini tamlayan Gizligider, şöyle bitmeme etti:

“Mevzuat içerisinde öncelikle kontratlı hayvancılık ve ekincilik var. Kontratlı hayvancılık ve ekincilik bütün konuşulur amma benzeri tür Türkiye’üstelik sistematik namına başlayamadı. İnşallah daha çok buna geçiyoruz. Bu, müstahsil, mütemmim ve satın alanın birlikte korunduğu aynı herkes. Yani herkesin sözünde durmak zorunda olduğu, sisteme girenin baştan sigorta zorunluluğunun bulunduğu, ardından ‘benim param ödendi, ödenmedi, maraba bana ürünü verdi, vermedi’ kadar tartışmaların tamamının biteceği benzeri herkes getiriyoruz. Bu sisteme girenlerin bile çetin kolaylığı ve kazançları olacak.”

Gizligider, gine getirecekleri cevaz sistemiyle da ne toprağa ne ekileceğini tespit etmek istediklerine dikkati çekerek, “Buna girilmezse tığ destek vermeyeceğiz. Zira ayrıksı cins bu nişane desteğini yönetemiyoruz. Dönemsel bire bir ürün dünyalık ediyor ve sistem ona yükleniyor. Alttaki suyun, deponun yahut pazarın durumu hangi, bilemiyoruz. Bunları dizgesel adına yok etmek istiyoruz. Esasta toprağa hangi ekilecek, yüzyıllarca galiba. O kendini anlatıyor, söylüyor. Biz ona dayatıyoruz benzeri şeyleri. Ama doğayla baziçe imkânsız. Eninde böylecene tabiat kazanır. Evvel bu toprağı ve suyu arkalamak zorundayız. Bunun dışındaki seçeneklerin bütünü fantezi.” ifadelerini kullandı.

Büyük kentlerin civarında “şehir tarımı” sistemi başlatacaklarını anlatan Gizligider, bu kapsamda seracılık, kullanılmayan vadiler, Hazne arazilerinin tarıma kazandırılmasının söz konusu olduğunu belirtti.

Gizligider, daha çok “eNabız” kadar tıpkısı sistemi hayvancılıkta de başlatacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Eş yerine hayvanın anası ve babası kim, aşısı ne, hastalığı ne olmuş, cinsi ne, bunların hepsini korumak geçişsiz. Esasen bu sistemi bitkisel üretim bazında birlikte yazmak istiyoruz. Bunları inşallah çökertme telefonuna sığdıracağız. Bu bizim üzere çokça kebir. Çünkü büyük tıpkısı eş kaynağı israfında hep beraber ne yazık kim bulunuyoruz. Gene uçman memleket yerine Konya’üstelik başlattığımız ve henüz sonradan Türkiye’ye yansıtmak istediğimiz ‘Gelir Siper Sigortası’ var. Şu anda Cihanbeyli, Karatay ve Kadınhanı’nda uygulanıyor. Bindi sistemini bile inşallah değiştiriyoruz. Yakında ayrıntıları açıklanacak. Çiftçilerimize ekim zamanı desteklerin çoğu ati. Yani yeniden alacaksınız. Bunun içerisinde mazot, basma, ilacı var. Bunu bile parasal yerine değil, ayni yerine isnat etmek istiyoruz.”Share: