VEKIL SOYLU: 15 TEMMUZ’U FETÖ YAPTI, ARKASINDA BAL GİBİ AMERİKA VAR (6)

‘DOĞAL DOĞAL GAZ FİYATLARI AMERİKA VE AVRUPA’DA 10 INTAÇ ARTTI’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’dahi sivil toplum örgütleri temsilcileriyle yemekte tıpkı araya geldi. Avrupalıların, konuşurken 100 almanak planlar, iri planlar yaptığını söylediğini tamlayan Soylu, “Gelişigüzel meseleyi burnundan kıl aldırmayacak aynı şekilde yönetmeyi kendisine beceri olarak gören Avrupa ama akıllı bire bir şekilde bütün sorunlarını doğuya yıkan Avrupa, ne pandemi meselesinde, ne toptan dünyada, hangi da erke meselesinde burnunun önünü göremeyecek derecede bire bir izlem eksikliğinin içine düşmüştür. Küreselleşme denilen fehva, 20’nci yüzyılın böylelikle Amerika’yı dünyada hükümran kılmak, Avrupa’yı bile onun vagonu haline getirebilecek benzeri anlayışı kıymetlendirmek üzere icat edilmiş ayrımsız kavramdır. 1950’lerden itibaren dünyada alçak ekseni doğuya akıllıcasına kaymaktadır. Ciddi ekseni derken; açık oturum alçak ekseni, silahlı gösterişli ekseni ve konuşu bunaltıcı ekseni doğuya makul ağırbaşlı aynı şekilde kaymaktadır. Doğunun istihsal mekanizmalarından birisi Çin. Kendi üretimini pandemiden ekolojik ortam kapattı ve dünyanın birçok yerinde gaz fiyatları Amerika’da ve Avrupa’üstelik 10 ikmal arttı. Birkaç bire bir miktar değil bu. Çünkü bir taraftan üretimi bakmak istiyorlar, ayrımsız taraftan üstelik bizden da alarak, dikkat ederseniz bizim güzeşte yılki ihracatımızın toplamı 170 milyar dolar civarında, şu anda 250 bilyon dolar civarında olacağını ve biraz henüz aşacağını bu sene itibariyle hesap ediyoruz. Esas itibariyle bizden bile servet çekiyorlar” dedi.

‘AVRUPA, AMERİKA KENDİ AJANLARINI TÜRKİYE’YE SOKUYOR’

Nazır Soylu, “Suriyelilerle tığ 500 sene tıpkı millet adına beraber olduk” diye niteleyerek, şöyle bitmeme etti:

“Adam kapına gelmiş, karşı tarafta kadınlara saldırı ediyorlar, hamile kadınların karnındaki çocukları öldürüyorlar, yaşlıları öldürüyorlar. Tığ hangi yapmalıydık? Zaman Ukrayna, Avrupa’ya gitti, 5 milyonun üzerinde. Avrupa ‘Almıyorum’ mu dedi? Kimse neden sesini çıkarmadı? Hangi ant dönecek bunlar zat memleketlerine belli mi? On Paralık anlaşılan değil. Ama Avrupa ve Amerika kendi ajanlarını Türkiye’ye sokuyor, ‘Bu Suriyeliler buradan gitsin’ diyor. Adamlar doğrusu var olmak istemiyorlar kim gitsinler. Ben İdlib’birlikte 75 yaşındaki bir teyzeyi gördüm, dedi ki; ‘Evlat, ego memleketime kaçmak istiyorum.’ Ego, ‘Memleketindesin’ dedim. Kişi toprağına andırmak istiyor. Buradakilere soruyoruz masraf misin diyerek, ‘Evet gideriz’ diyor. Amma orada ölüme mi gitsin? Aynı bölümü rejimin, benzeri bölümü DEAŞ’ın, bir bölümü PKK/PYD’nin elinde. Öteki tarafa üstelik Amerika mevrut, 12 sunum mahiyet kurmuş. Yunanistan de soy kuruyor. Tıpkısı tezgah istihzar içerisinde. Bunları görmüyoruz. Bu insanlar nereye gidecekler? Bizim Fırat Kalkanı bölgesi, Zeytin Dalı Harekatı bölgesi, Sulh Pınarı bölgesine gittiler. Umum 525 bin hayat oraya gönüllü olarak kavrayışsız döndüler. Tığ orada, onların daha şen ayrımsız şekilde olabilmesi için, buraya gelmemelerini gerçekleştirme edebilmek amacıyla orada güvenliği, sağlığı, adaleti, altyapıyı oluşturduk. Kişi meclisleri kuruldu. Onlar paralarını topluyorlar, harcıyorlar, ayrımsız ekonomi oluşturdular. Eskisinden henüz mebzul durumdalar. O bölgeye gidiyorlar ama Kuzey Halep bölgesinde varlar. Cenup ve Ilımlı Halep bölgesinde yoklar. Zira oraya gidince onları per kötü ediyorlar. Ne zaman gidecekler? Alternatif bulabilirsek. İşte o alternatiflere bakıyoruz. Cerablus’ta, Ahali-Bab’bile, Resulayn’de, Telabyad’da yaklaşık 1 milyon kişinin yaşayabileceği arsıulusal müzaheret kuruluşlarından benzeri proje için bütün bu arada çalışıyoruz. Bire Bir noktasına kadar geldik.”

Vekil Aristokrat, Suriyelilerin suç el işi konusuna değinerek, “Suriyeliler bizim kardeşlerimizdir. Elbette öz ülkelerinde döneceklerdir. Ama Türkiye’üstelik ne kadar yanlışlık işliyorlar? İlk dediler ki, ‘Bunlar 3-4 yıl bilahare o büyüklüğünde çok cürüm işlerler kim.’ Bunların mehabetli aynı bölümü Müslüman, zaten bizim coğrafyamızın insanı. Olur, bizim kültürlerimizde ihtimal farklılıklar bahis konusu ama yasak, helal sende hangi büyüklüğünde varsa onda dahi o kadar var. Netice itibariyle yanlışlık işlemesi, bizde 2.2- 2.3, onlarda ise 1.1- 1.2; nısıf yarıya. O da bire bir kısmı özlük aralarında. Onun amacıyla hep bunların hepsi şişirme haber” diye niteleyerek konuştu.

Kaynak dökümü

——————————

-Yemeğe katılanlar-Aristokrat’nun konuşması

-Yemekten detaylar

Veri-alıcı: Haber-Alıcı: Yüce Fert ZERAY-Meram AKAGÜNDÜZ/KIRKLARELİ,

Share: