Vekil Kederli, “Yetersizlik” temalı Yüksekokul Buluşmaları’na katıldı Açıklaması

Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanı Bahir Acılı, ilk kez Türkiye Güçsüzlük Profili Araştırması’nın yapılacağını belirterek “Araştırmayla Türkiye’bile ihtiyarlama hızı, yaşlılığa sadık sonuçlar, yaşlılarımızın ihtiyaçları gibi yaşlılık alanındaki politikalarımıza yön verecek verilere ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Nazır Acılı, akademisyenlerin katılımıyla tıpkısı otelde planlı “Güçsüzlük” temalı 4. Akademi Buluşmaları’na katıldı.

Akademi Buluşmaları’nın Vekâlet politikalarının oluşturulmasına yardım sağladığının altını çizen Izdıraplı, acun genelinde doğurganlık hızının düştüğüne ve buna paralel olarak yaşlanmanın arttığına dikkati çekti.

Kederli, mütebeddil eş yapıları, çağın getirdiği çabuk değişim ve dönüşümlerin kullanılmamış politikalar teksir ve hizmet modelleri geliştirmeyi mukteza kıldığına belen ederek “TÜİK verileri, ülkemizde 65 gözyaşı üstü kişilerin oranının 1990 yılında yüzdelik 4,3 iken 2021 yılında 2 katından çok artarak yüzdelik 9,7’ye çıktığını söylüyor. Nemli erkek oranında son 30 yıldaki artma ayn önüne alındığında, 2030 yılında Türkiye’de yaşlı isim oranının yüzdelik 12,9’a çıkacağı öngörülüyor.” ifadesini kullandı.

“Doğurganlık oranı 3,1’den 1,7 seviyesine düştü”

Bakan Üzüntülü, doğurganlık oranında bile eş tıpkısı tabloyla yüz yüze olunduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“1990’dan 2021’e Türkiye’de doğurganlık oranı 3,1’den 1,7 seviyesine düştü. Bu ebat, doğurganlığın nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10’un altında kaldığını göstermektedir. Umumi anlamda baktığımızda, sonuç 30 yılda yaşanan isim yapısındaki değiş benzeri şekilde devam ederse gailesiz isim oranının 2030’de yüzde 14’e düşmesi beklenmektedir. Dolayısıyla nüfusun yaşlanmasına yönelik aynı gündemimiz var ve bugünden bu süreci planlamamız gerekiyor.”

Türkiye’de akıbet 20 yılda esenlik, içtimai bakım ve teknolojideki gelişmelere merbut yerine yaşam süresinin uzadığını bile nâkil Kederli, çağın gereklerine makul politikalar üretmek üzere yıpranmamış imkanları değerlendirdiklerini, bakım hizmetlerine yönelik yaklaşımlarını da bu tabloyu dikkate alarak yapılandırdıklarını söyledi.

Bakanlığa ilişkin huzurevlerinden 14 bin yaşlı bakım alıyor

Yaşlıların aileleriyle, bulundukları içtimai çevrede, enerjik ve mıhlı şekilde hayatlarını sürdürebilmesinin temel yaklaşımları olduğunu vurgulayan Üzüntülü, yapı bakım ihtiyacı mevcut yaşlılar üzere ince kesiksiz hizmet hizmeti, kendi evinde yaşamını varagelmek isteyenler amacıyla evde bakım, nehari hizmet hizmeti ve esenlik hizmeti desteği gibi mütenevvi destekleri sağladıklarını anımsattı.

Bakan Acılı, 500 binden fazla engelli ve yaşlının ailesine evde bakım ödemesi yapıldığını ayrıca 2016’dan itibaren Yaşlı Bindi Programı’nın uygulandığını belirterek şöyle konuştu:

“Ancak bazen durumlarda eş yanında hizmet yöneltmek mümkün olmuyor. Hakeza durumlarda büyüklerimizi bünye bakımına alıyoruz. Kurumsal Leyli Yaşlı Hizmet Hizmetleri kapsamında huzurevlerimizde bakıma gerekseme duyan bütün yaşlılarımıza dünya standartlarının üzerinde bakım hizmeti sunuyoruz. Bakanlığımıza kapalı 17 bin kapasiteli, 167 huzurevi ve yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezimizde kısaca 14 bin yaşlımız hizmet alıyor. Mevki genelinde ruhsatlandırılması ve denetimi Bakanlığımız eliyle sağlanan 261 özel huzurevimizde da 12 bin 275 yaşlımıza bakım veriyoruz.”

Izdıraplı, Bakanlığa mecbur 37 yatısız kuruluşta ise 538 yaşlıya etken yaşlanmalarını destekleyecek çağ bakım hizmetinin sunulduğunu aktardı.

SOHEP ile nemli fertler ve aileleri desteklenecek

Vekil Izdıraplı, “Bildirme Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Eğreti Koruma ve Arsıulusal Himaye Altındaki Kişilerin Içtimai Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi” (SOHEP) ile da çocuk, eş, sakat ve yaşlı fertler ilkin gelmek için hem Türk vatandaşlarına hem birlikte eğreti ve uluslararası koruma altındaki bireylere yönelik apotr ve yasaklayıcı hizmetlerin iyileştirilmesini amaçladıklarını anlattı.

Projeyle nemli erat ve hizmet veren ailelerini destekleyerek karı birlikteliğinin güçlendirilmesi ve yaşlı refahına katkıda bulunulmasını hedeflediklerini dile getiren Acılı, bu kapsamda Adana, Hatay, Şanlıurfa, Mersin Ağacı, Bursa ve Osmaniye’dahi “Nehari Hizmet ve Etkili Dirim Merkezi” açılmasının planlandığını ve ilkinin üstelik 7 Ekim’bile Mersin’da hizmete alındığını tabir etti.

Türkiye Yaşlılık Profili Araştırması ilk kez yapılacak

Huzurevi sakinleri için “Koskocaman Gençler Erinç Bocce Ligi Turnuvaları” düzenlendiğini, sahn boyu öğrenme politikaları çerçevesinde yaşlıların üniversitelerde eğitim almasına olanak sağlayan “tazelenme üniversiteleri”ni yaygınlaştırdıklarını, Sayısal Bahar Projesi’ni üstelik yürüttüklerini nâkil Acılı, şunları kaydetti:

“Etkin yaşlanmayı eklemek ve yaşlı haklarını güçlendirmek amacıyla ‘2030 Yaşlanma Sağgörü Belgesi’ ve gösteri planını hazırlıyoruz. Bu uyanıklık belgesi doğrultusunda bakir proje ve programlarımızı hayata geçirmeye bitmeme edeceğiz. Zayıflık alanındaki siyaset ve hizmetlerimizi yaş ve cinslik temelinde ayrıştırılmış veriye dair tıpkısı yaklaşımla gerçekleştirmeye hele önem veriyoruz. Bu çerçevede yapmış olduğumuz bir nice araştırma var. Türkiye Güçsüzlük Profili Araştırması dahi önümüzdeki günlerde başlayacağımız araştırmalardan birisi. Bu araştırma ülkemizde ilk kez yapılacak, geleceğe yansımasının üstelik çok oylumlu olacağı kanaatindeyiz. Araştırmayla Türkiye’de ihtiyarlık, yaşlanma hızı, yaşlılığa vabeste sonuçlar, yaşlılarımızın ihtiyaçları üzere ihtiyarlık alanındaki politikalarımıza yan verecek verilere ulaşmayı hedefliyoruz. Millî yaşlanma politikamız doğrultusunda, parçalanmamış hizmetlerimizi nüfusun muhtelif ve değişen ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde imar etmek amacındayız.”

Bakanlık bünyesinde oluşturulan birimler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Yanık, bütün bu çalışmalara sivil toplumun, üniversitelerin ve sair cemi sosyal tarafların katılımının çok cesim olduğunu vurgulayarak, bu doğrultuda Nezaret bünyesinde Sivil Toplumla İş Birliği ve Proje Daire Başkanlığının kurulduğuna, Sosyal Taraflarla İş Birliği Kurulunun oluşturulduğuna dikkati çekti.

Sivil Topluluk Uyanıklık Belgesi ve 2022-2023 Gösteri Planı çerçevesinde yapılan Yüksekokul Buluşmaları’nın elan ilk “kadının güçlendirilmesi”, “yavru” ve “familya” temasıyla düzenlendiğini anımsatan Acılı, “güçsüzlük” temasıyla gerçekleştirilen bugünkü buluşmadan üstelik artağan sonuçlar alınacağına inandığını vurguladı.

Nazır Acılı’ın konuşmasının ardından derinti, basına ilişkin devam etti.

Share: