Vekil Aristokrat Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere zevcelik edip halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Lice ilçesinde antika çağda yerleşme yeri adına mergup Bırkleyn Mağaraları’nda DÜRÜST Öğür Diyarbakır Deneyimsizlik Kollarının düzenlediği “Lice Gençlik Buluşması” programına katıldı. Aristokrat, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin almanak bir tarihten, Iri İskender’in konakladığı ve özlük işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların nazik baylanlık olduğunu söyledi.

Haddinden Fazla güçlü ve varlıklı aynı medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Soylu, ” Malazgirt’in hikayesi esasen bu Küçük Asya’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Anadolu topraklarına girişin hikayesi dahi hiç unutmayın kim bir ilişki ve kardeşlik hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu belirtik tanıdıkları ve birbirleriyle bu arada esasta küffara karşı alay malay oldukları, tıpkısı değeri taşıdıkları, bire bir anlayışı taşıdıkları, sözde iki kardeşin kucaklaşması kabilinden bize bu toprakları sıkı yapmalarının ihtimal da sunu oylumlu nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin artık henüz canlı kullanılabilecek bir noktaya getirileceğini bildiren Aristokrat, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna amade olduğunu anlattı. Icra Vekili tıpkısı mesafe halay çekici vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere zevcelik etti. O anlar kameralara üstelik yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ BITAP EDİYOR”

Yıldırı örgütü PKK’ya çokça bahis söylediğini rapor fail Soylu, “Çok birlikte bayram söylemeye bitmeme ediyorum. Ama PKK, terör örgütünün benim laflarımdan etkilendiği sunma mehabetli cümleler PKK yemeden içmeden ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, aynı zamanda aynı kültürel terörizmle, kültürünü de hâlsiz etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, aile ilişkilerimizi, asıl-cet duygularımızı, komşu ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, gelişigüzel birini uyumsuz ediyor.” diyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini amma aynı karşılık ödediğini anlatan Soylu, karşılık yerine ahlakını ve eskiden üzerine titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Bakan Soylu, şöyle bitmeme etti: “Şimdi tıpkısı sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun için bile bazen kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak amacıyla. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i başkalaştırmak için. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve hep değerlerimizi anne itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek için. yüz yüze kaldığımız kapsam budur. Serencam 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar tek adalet etmediği aynı parantezle yüz yüze kaldı. Bellik diyorum. Zira biz bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Elan bilahare Vekil Aristokrat Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu üstüne Aristokrat, “Haddinden Fazla teferruatlı yıllar yıldırı örgütünün maalesef hakimiyetinde mağaralar kendisine artmış. Allah razı olsun güvenlik güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle aha hepsi demin birer turizm destinasyonu tarihsel destinasyon olmaya aday. Büyük ayrımsız saha.” ifadelerini kullandı.

Vekil Soylu’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde DÜRÜST Öğür Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Mürtefi İhsan Su, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, YANLIŞSIZ Öğür MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, Genel Forma Eş Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, DÜRÜST Öğür İl Başkanı Muhammet Mukaddes Aydınlık, Açıkgöz Toprak Komutanı Ferik Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Yakalamak dahi zevcelik etti.Share: