Vatandaştan Ekincilik Cesaret indirimi yorumu: Ayırt eden hiçbir husus yok…

Kamera: Büyük Rast YAMANLI/İSTANBUL

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Ekincilik Yüreklilik Kooperatifi marketlerinde 30’un üzerinde ürüne tenzilat yapılacağını duyan vatandaşlar reyonlarda sahne kırıklığıyla karşılaştı.

İndirim zımnında mazi ve bugün er saatlerde marketlere revan vatandaşlar, fiyatların hafta sonu ile bir olduğunu ve birkaç üründe tikel oranlarda tenzilat yapıldığını söyledi.

İstanbul Kağıthane’da, market alışverişinden çıkan vatandaşlara mikrofon uzattık, “Fiyatları zahir buldunuz?” diyerek sorduk.

Sunulan yanıtlar şöyle oldu:

“MARKET MARKET KIYAS YAPAR HALE GELDİK”

Hasan Yılmaz: “Farklı marketlerden henüz fiyatlı… (İndirim bulamadınız mı?) Bulunmayan. Kuşbaşı etin 400 gramı 51.50 liralık. A101 bile 49 liraya satıyor. Salça orada 16.50 liralık, burada 16.25 lira… 25 kuruş indirmiş. (Market market karşılaştırma yapar kuzuluk mi geldik?) Aynen. (Bu ebat zorluyor mu sizi?) El tabi canım Tanrı Allah… Ego benzeri anormallik gördüm.”

“FİYATLAR ÇARÇABUK SÜRATLE AYNI”

Serdal Ermiş: “Fiyatlarda çokça mütebeddil bir husus yok, bir lahzada hizla aynı duruyor. (30’un üstünde üründe tenzilat yapılacağı söylenmişti…) Valla biraz üründe iskonto var amma derece derece düşecek herhalde. (Yeterli değil miydi indirim? Beklediğinizi bulamadınız mı?) Aradığımı çok de bulamadım. (Değişik marketlerle kıyas yaptınız mı?) Demin onlara bile bakacağım. (Hangisi sunma uygunsa oradan mı alacaksınız?) Değiştirmeden öyle yapacağız. Ekonomiyi yeltenmek lazım. (Fiyatlar bütçeyi zorluyor mu?) Peki. Sabık seneyle bu sene arasında yüzde 150-200 fark var.”

“SEVDİĞİMİZ ÇAYIN BİLE İNDİRİMİNİ GÖREMİYORUZ”

İlham Mir: “Ürünlerde bu indirimi çokça fazla göremiyoruz. Genel tüketim malzemelerinde indirim var amma o kadar birlikte değil. (Beklentinizin altında mı kaldı?) Çokça altında. Millet adına sevdiğimiz çayın de indirimini göremiyoruz. Yüzlerce im ortada 10-20 kıta üründe tenzilat olması haddinden fazla fazla bire bir kemaliafiyet sağlamaz.”

“BÜTÜN MARKETLERİ ILLET HESAP YAPARAK GEZİYORUZ?”

Fatma Hazar: “(Özge marketleri incelediniz mi buraya gelmeden ilk?) Bağımlı ki. (Ortalama hangi kadarlık ayrımsız ayırt var?) Haddinden Fazla değil amma az buçuk var. (Henüz çok tenzilat bekler miydiniz?) Bilcümle marketlerden bekliyorum, yemeden içmeden bura değil. (Market alışverişleri bütçeyi zorluyor mu?) Zorlamaz mı? Sizinkini zorlamıyor mu? Zorluyor bağımlı kim… Bilcümle marketleri neden hesap yaparak geziyoruz? Zorladığı amacıyla geziyoruz.”

“BURASI HENÜZ PAHALI”

Pembe Çetince: “Henüz fiyatlı. (Buraya gelmeden ayrıksı marketlerdeki fiyatları incelediniz mi?) Şimdi gidiyorum. (Orada dahi istediğiniz fiyatlar yoksa?) Yoksa tekrar pahalı alacağız vabeste…”

“İNDİRİM YAPILMIŞ AMMA MALZEME NAMEVCUT”

Cemal Polat: “İndirim yapıldı birlikte demincek bile içeride gereç kalmamış. Bu hafta sağlık mi acaba? Gelmez. (Aradığınızı bulamadınız mı?) Bulamadım. Bulamadık valla. (Hangi bakmıştınız?) Şeker baktık, peynir baktık, bulunmayan.”

“ELİM GEREKSIZ ÇIKTIM”

İsmini çevirmek istemeyen yurttaş: “(Ellerini göstererek) Bak abes çıktım. Oldukça iskonto yok. (İstediklerinizi alamadan mı çıktınız?) Alamadan çıktım. İnan ki indirimli günlerde öteki marketler elan bol.”

“FARK EDEN HİÇBİR ÖZDEK BULUNMAYAN”

İsmini yöneltmek istemeyen vatandaş: “Tıpkısı fiyatlar, tek fark eden ayrımsız şey yok kim. ‘İndirim, tenzilat’ üstelik hangi olacak? 1-2 liralık indirim… Gine ayrımsız, efdal oluyor fiyatlar… Ayirt eden hiçbir özdek yok. (Fiyatlar bütçeyi zorluyor mu?) Zorluyor tabi.”

Share: