Vatandaşlara kontrol-kurtarma ve sıhhi imdat eğitimi

“13 Teşrinievvel Acun Kıyamet Riskleri Tenzil Günü” çerçevesinde Samsun’de vatandaşlara ilk yardım, taharri kurtarma ve yaralıya engelleme kabil konularda kılgısal eğitim verildi.

Samsun İl Milli Terbiye Müdürlüğüne sınırlanmış arama kurtarma ekibi, AFAD, UMKE ve Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından Cumhuriyet Altını Meydanı’nda 13 Ekim Dünya Afet Riskleri Tenzil Günü kapsamında etkinlik düzenlendi. Etkinlikte seçkin gurur özlük alanlarıyla ilgilendiren icraat karşı vatandaşları bilgilendirirken, temel teknikler bile kılgısal namına gösterildi.

Afetlerde oluşabilecek riskleri tenkis etmek namına benzeri etkinlik düzenlediklerinin altını çizen İl Milli Terbiye Müdürlüğü İş Güvenliği Koordinatörü Fatih Üstüner, “Zaman 13 Ilk Teşrin Dünya Kıran Riskleri Tenzil Haset kapsamında aynı etkinlik yapıyoruz. İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğüne sadık arama kurtarma ekibi, AFAD, UMKE ve Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ile beraber bu kapsamda topluma facia bilincini ilkah etmek, afet öncesi ve sonrasında yapılması gereken akıllıcasına davranışların anlatılması üzere ayrımsız aktiflik planladık. Afet eğitimi ve tıpkı zamanda kıran sırasında da aç ekiplerin kullanmış oldukları aletlerin da tanıtılması üzere tıpkısı sergilik oluşturduk. Yaralıların güçlükle alanlardan kurtarılması için hava yastıklarının kullanılması, kazazedelerin taşınması ile ilişik çalışmalar yapmaktayız. Çünkü yaralıların taşınırken yapılan kavisli ayrımsız hareketle elan fazla hasar görmesini istemeyiz. Bilgilendirmelerimiz çeşitli aktiviteler ile da devam edecek” dedi.

Etkinlikte Samsun İl Keyif Müdürlüğü İlk Yardım Koordinatörü Ahmet Duran de ilk yardım ve ruh masajı tekniklerini kılgısal adına vatandaşlara gösterdi.

Vatandaşlar meydandaki etkinlikte müstear teneffüs, ihtisas masajı, yaralıyı sedyeye kaldırma, sıkışan ayrımsız kişiyi istirdat, pahal malzemelerin kaldırılması gibi konularda kullanışlı olarak hikmet sahibi oldu. – SAMSUN

Share: