Vatandaşlar, yakınlarının çukur fotoğrafları ve mezar pozisyon bilgilerine bundan sonra bire bir tıkla ulaşabilecekler

Vatandaşlar, yakınlarının oyuntu fotoğrafları ve mezar vaziyet bilgilerine çıktı ayrımsız tıkla ulaşabilecekler

Trabzon Büyükşehir Şehremini Murat Zorluoğlu:

“Bamyatarlası Hikmet Sistemiyle artık vatandaşlarımız hayatını kaybeden yakınlarının oyuntu fotoğraflarına, bamyatarlası gestalt bilgisine ve defin tarihine genel ağ ortamından ulaşabiliyor”

“Bu şanlı bir proje Türkiye’da önce olma özelliği taşıyor”

TRABZON – Türkiye’dahi ilk kez Trabzon’da Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan Bamyatarlası Hikmet Sistemi ile çıktı vatandaşlar hayatını kaybeden yakınlarının mezar fotoğraflarına, bamyatarlası kalıp bilgisine ve defin tarihine genel ağ içinde bire bir tıkla ulaşabilecek.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı Defin İşleri Bölüm Müdürlüğü bünyesinde Moloz mevkiinde düzlük kayran Gasilhane zaman Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualarla açıldı. Açım töreninde mütekellim Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Kasıt Zorluoğlu açılan tesisin haddinden fazla eke benzeri ihtiyacı karşılayacağını söyledi. Gümrükçüoğlu, “2021 yılında 13 bin 500 vatandaşımıza bu yılın önceki 8 ayında ise 8 bin vatandaşımıza cenaze hizmeti verdik” dedi.

Başkan Zorluoğlu, 2021 yılında çokça oylumlu bir proje olan MEBİS-Bamyatarlası Bilgelik Sistemi’ni hayata geçirdiklerini tabir ederek “Bamyatarlası Vukuf Sistemiyle imdi vatandaşlarımız hayatını kaybeden yakınlarının oyuntu fotoğraflarına, mezarlık yer bilgisine ve defin tarihine internet zarfında ulaşabiliyor. Merkezde Ortahisar’bile 3 bin 500 tane mezarımızı bu şekilde sayısallaştırdık” diyerek konuştu.

Mezarlık ve defin hizmetlerinden sevinme bütün anketlerde sunma efdal oranda çıkıyor

Cenaze hizmetlerinin uray için çok cesim yere topluluk olduğunu kaydeden Zorluoğlu, “Cenaze hizmetleri Büyükşehir Belediyemiz üzere çokça haddinden fazla mefret bir yere sahiptir. Şehremaneti hizmetleri sevinme anlamında gururla anlatım etmem gerekirse bamyatarlası ve defin hizmetlerinden memnuniyet bilcümle anketlerde yer erdemli oranda çıkıyor. Trabzon’bile şu anne büyüklüğünde ağırlıklı namına defin yıkama kefenleme kabil hizmetler Bahçecik’teki camimizin içerisinde mevcut müştemilatta gerçekleşiyordu. Fakat ora hem muvasala anlamında hem da kapasite anlamında ensiz arkaç geldiği amacıyla yıpranmamış tıpkı ölü yıkama sekmen ihtiyacı sâdır oldu ve bu çerçevede yaptığımız icraat neticesinde hizmete açacağımız çağdaş hep ihtiyaçlarımızı karşılayacak kapasitedeki ölü yıkama haneyi ve Defin İşleri Idarehane Müdürlüğümüzün bakım binasını tamamlamış olduk. 2019 yılında göreve geldiğimizde cenaze hizmetleri yalnızca Ortahisar bozuk Trabzon format dahilinde Büyükşehir Belediyesi tarafından veriliyor iken bugün itibariyle 18 ilçemiz ve 708 mahallemizin tamamında o hizmetleri vatandaşlarımıza sunuyoruz. 2021 yılında 13 bin 500 vatandaşımıza bu yılın önce 8 ayında ise 8 bin vatandaşımıza cenaze hizmeti verdik. Hizmete açacağımız yapı 3 dönüm üstüne kuruldu ve bin metrekare mecbur alana topluluk aynı anda 6 pare cenazeyi yıkayabilecek ve 15 pare cenazeye birlikte bakım edebilecek morg imkanına ehil” ifadelerini kullandı.

Sistem Türkiye’bile evvel olma özelliği da taşıyor

Türkiye’birlikte önce olma özelliği taşıyan projeyi hizmete sunduklarını kaydeden Zorluoğlu, “Çok muhteşem ayrımsız çalışmayı 2021 yılı itibariyle hayata geçirdik. MEBİS-Mezarlık Hikmet Sistemiyle imdi vatandaşlarımız hayatını kaybeden yakınlarının mezar fotoğraflarına mezarlık vaziyet bilgisini ve defin tarihini internet içinde ulaşabiliyor. Merkezde Ortahisar’üstelik 3 bin 500 sunum mezarımızı bu şekilde sayısallaştırdık. Hedefimiz hep Trabzon genelinde bilcümle ilçelerimizde bütün kabirlerimizi bu şekilde sayısallaştırarak insanlarımızın bu bilgilere genel ağ ortamından dahi ulaşmasını seçmek. Bu eke bire bir proje Türkiye’birlikte önce olma özelliği de taşıyor. Buna eş icraat var ama bu kadar şümullü bire bir elektronik cümle hizmeti vakit kaybetmeden Trabzon’bile Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla uygulamaya gecekondu” şeklinde konuştu.

Açılışa katılan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu dahi yaptığı konuşmada böyle domuzuna tıpkısı hizmeti sunmada emeği geçenlere teşekkür ederken, daha sonraları gasilhaneyi gezdi.Share: