Uzmanından korkutan uyarı! Salda Gölü’nde ‘Salyalaşma’ ve ‘Kararma’ var

Türkiye Tabiatını Dulda Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Stoper, Salda Gölü kıyılarında parafin kumullardaki kararmaların arttığına dikkat çekerek ‘çokça tehlikeli’ uyarısında bulundu. Dr. Kesici, bilimsel araştırmalarla ilişik NASA üzere birlikte olsa göl çevresinde tek yapılaşmaya cevaz verilmemesi gerektiğini söyledi.

”KESİNLİKLE GİRİLMEMELİ”

TTKD bili danışmanı Dr. Erol Kesici, Burdur’un Yeşilova ilçesinde turkuaz rengi ve parlak kumsallarıyla ilgi çeken Salda Gölü’ne banko girilmemesi, alarga izlenerek yetinilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Dr. Erol Kesici, serencam günlerde göl kenarındaki beyaz kumullarda kararmaların arttığına, suda salyalaşmaların oluştuğuna dair sorunlara dikkat çekti.3 milyon yıl önce inhitat havzasında oluşan tektonik asıllı gölün limnolojik, ekolojik ve yer bilimsel özellikleri bakımından ülkede yegâne olduğunu belirten Dr. Kesici, ”Meksika’daki Alchichica Gölü’ne analog özellikleri taşıyan kırılgan tıpkısı dokuya topluluk, alıngan ve ender alanlardan. Salda Gölü toprağının, ekolojik evrimin ve yaşam için genişlik uygun gezegen olduğu bildirilen Mars’ın toprağıyla benzerlik gösterdiği belirtilmektedir” dedi.

AŞIRI KULLANIM VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Gölün, dokunaklı ziyaretçi baskısı zımnında hınç altında olduğunu kaydeden Dr. Stoper, ”Göl çevresinde vesile-âdem trafiğinin yarattığı çokça ağır kirlilikler, tarım için düzlük şeş sularının ötede çekilmesi ve bile göl çevresindeki kenar karışma düzenlemeleri çeşitli amaçlarla hala devam etmektedir. Doğası gereği suyunu dışarıya boşaltamayan ve su kalitesi bakımından az çok kırılgan olan Salda Gölü’ndeki endemik canlılar birlikte felaket altında. Son yıllarda mütezayit göl- herif faaliyetleri çevresel boyutta tehdit unsuru” diye niteleyerek konuştu.

”İNSAN FAALİYETLERİ NEDENİYLE AKARSU SEVİYESİ AZALDI”

Dr. Stoper, gölün parafin adacıklarının, turkuaz rengi, sodalı akarsu kalitesi ve milyar yıllık taşıl oluşumlarla alay malay milyonlarca sene sonrası biyomineralizasyon (göldeki siyanobakterin ve suyundaki minerallerin faaliyetleriyle) sonucu oluştuğunu söyledi. Gölün, akıbet günlerde mütezayit kayırıcı faaliyetleri zımnında akarsu seviyesinin azaldığını, pislik baskısı yaşadığını dile getiren Dr. Kesici, ”Çok kırılgan tıpkısı yapıya ehil olan parafin tortul kayaçların hassaten göl yaka kesimlerinde oluşamaması sonucu göl yaka kesimlerinde, akarsu çekilen alanlarda beyazlıkların yerini kararmalar almaktadır” dedi.

SALYALAŞMA TEHLİKESİ

Yaptıkları son araştırmalarda kıyılardaki siyahlaşmaların birlikte ibik ve su içerisinde kirlilikten kaynaklanan salyalaşmaların birlikte göl için şişman tehlike oluşturduğunu anlatan Dr. Stoper, ”Mutlak suretle baş döndürücü alg artışı sonucu oluşan ve kokan bu salyalaşmaların kıyı ve akarsu içerisinden ilmî yöntemlerle temizlenip ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

”DOĞAL MİRAS İLAN EDİLMELİ”

Bilimin yapı işgaline posta açmaması gerektiğini söyleyen Dr. Stoper, ”Mars’la ilişkin bilgilerin araştırılması, yerkürenin Mars’la karşılaştırılması itibarıyla de evrimin tıpkı parçasının, bir belgesinin yok olmaması yönünden üstelik göl korunmalı, bu izler silinmemeli, kaybolmamalıdır. Salda Gölü ‘katıksız bırakıt’ zar edilerek, sevimli ilgilendiren süreci aktarmak amacıyla bili dünyasının natürel laboratuvarı ve insanların birlikte bu bırakıt oluşumu müzakere edebilecekleri tıpkı katıksız müze namına kalmalı” dedi.

NASA İÇİN DAHI OLSA İZİN VERİLMEMELİ

Bilimsel araştırmalarla ilişik Salda Gölü çevresine yapılacak tek yapılaşmaya, bambaşka yapılaşmalara kez açmaması için izin verilmemesi uyarısında kâin Dr. Stoper, ”Meksika’daki Alchichica Gölü, NASA’ya az çok yakın, ağız ağıza masun bu gölde hiçbir yapılaşma planlaması bahis konusu değildir. Bizde üstelik olmasın. Ayrımsız üniversite üzere yahut NASA amacıyla de olsa tek yapılaşmaya cevaz verilmemeli” açıklamalarını yaptı.

Share: