Uz aktör İsmail İncekara, 72 yaşında hayatını kaybetti

Mikro Alanda Gücük Paslaşmalar, Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu, Kurtlar Vadisi, Deli Yürek, ve Maltalık Bağları kadar sayımsız projede fiyaka alan becerikli oyuncu İsmail İncekara yaşamını yitirdi.

“KIYMETLİ AĞABEY SON ETTİ”

72 yaşındaki mahir oyuncunun son haberini Twitter hesabından duyuran Galebe Algöz, “Bulunmaz ağabeyim İsmail İncekara, ebedî uyku etmiş. Güne hakeza bir haberle eksiltmek içimize keskin düşürdü. Başımız sıhhatli olsun yâran” ifadesini kullandı.

İSMAİL İNCEKARA KİMDİR?

1950 yılında Bursa’birlikte dünyaya geldi. Çocukluğu Sakarya ve Kanlıca’da geçti. Kabataş Lisesi’nde leyli kendisine okuyan İncekara, İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nde başladığı faziletkâr öğrenimini Ankara Mehabet Konservatuvarı faziletkâr bölümünde tamamladı. Ankara Ululuk Tiyatrosu sanatkâr kadrosunda fariza yapmaya başlayan İncekara, İstanbul Çap Tiyatrosu kurulduktan sonra İstanbul’a nasıp oldu. 2000-2001 sezonunda havari rolde yılın en liyakatli erkek oyuncusu dalında Afife Seyir Ödülü’nü kazandı. Tiyatroda aktörlüğünün beraberinde sinema, göstergeç ve seslendirme çalışmaları bile yaptı.

Share: