Uydudan izlenen caretta caretta “Esin”, 24 günlük yolculuğunun böylelikle Mısır’a ulaştı

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Gusto Varlıklarını Koruma Umumi Müdürlüğünün “Bahir Kaplumbağalarını İzleme Projesi” kapsamında uydu cihazı takılarak, 28 Ilkgüz 2021’de Antalya’nın Serik ilçesindeki Kadriye Ahali Plajından suya bırakılan 3 bahir kaplumbağasından birisi olan “Ilham”, 24 günde Mısır’a kıyılarına ulaştı.

” Akdeniz’in Bahir Ortamı ve Yaka Bölgesinin Korunması Sözleşmesi” kapsamında, kısaca 32 yıldır hususi çevre esirgeme bölgelerinde, İribaş Deniz Kaplumbağası (caretta caretta), Yeşil Deniz Kaplumbağası (chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (trionyx triunguis) korunup izleniyor.

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2020’dahi da ilk defa kaplumbağalara uydu cihazı takarak izlemeye başladı. Peyk izleme cihazları ile izlem çalışmaları, bahir kaplumbağası araştırmacıları tarafından sürdürülüyor.

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Iyileştirme Merkezi (DEKAMER) ile Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Beğeni Varlıklarını Siper Genel Müdürlüğünün kuma çalışmasıyla, çorlu mevcut üç caretta carettanın tedavileri tamamlandı.

İyileşen deniz kaplumbağalarına, “Beyza”, “Zeynep” ve “Sabah Yeli” isimleri verildi.

Ekolojik Tetkikat Derneği’nin çalışmaları sırasında, 2021’da kumsal gerisindeki benzeri su birikintisinde sıkışmış halde mevcut ve “Ilham” adı sunulan deniz kaplumbağası, kurtarılarak tedavisi için DEKAMER’e getirildi. Ilham, tedavisinin peşi sıra 2021’in Eylül ayında peyk takip cihazı takılarak, ayrıksı iki caretta caretta Beyza ve Zeynep ile Antalya’nın Serik ilçesindeki Kadriye El Plajından suya bırakıldı.

Üç bahir kaplumbağası, barhana, tagaddi ve şita alanlarının belirlenmesi amacıyla peyk izlem cihazlarıyla 329 gündür izleniyor.

Bu bahir kaplumbağalarından sunma uzun yolu, 31-36 yaş aralığında olduğu belirlenen Sabah Yeli aldı. Yapılan izlemelerle Sabah Yeli’in, barhana yolu ve alfabe geçireceği kalış rotası izlem edildiğinde, sair kaplumbağalardan elan ayrımlı aynı rota izlediği görüldü.

329 günde bütün 1859 kilometre giden Sabah Yeli, Antalya’dan çıktığı yolda önce Akdeniz açıklarında dolaştı. Peşi Sıra 24 günlük tıpkı yolculukla Darı’a vasıl Ilham, halen Darı kıyılarında dolaşıyor.

Peyk takip cihazı verilerinde, Esin ile Akdeniz’e bırakılan Zeynep’in Sisam Adası sahih, Beyza’nın ise Akdeniz kıyılarında yolculuklarına devam ettikleri görülüyor.Share: