“Uşak Nöbeti Çalıştayı” düzenleme müesses üyeleri Diyarbakır’da matbuat mensuplarıyla benzeri araya geldi

Medya Platformu ve MİSMED Toplumsal Medya Derneğince planlı “Enik Nöbeti Çalıştayı”nın düzenleme oturmuş üyeleri, Diyarbakır’birlikte basın mensuplarıyla izlenimlerini paylaştı.

İstanbul’üstelik 17 Ağustos’ta, dağa kaçırılan çocukları üzere HDP iklim binası önünde 1098 gündür oturma eylemi özne Diyarbakır annelerinin “kankızıl duruşu”nun ele alındığı çalıştayın akıbet bildirgesi 18 Ağustos’ta Diyarbakır’ın minval Talih ilçesindeki Kurşunlu Camisi uğrunda okundu.

Çocuk nöbetinde 4. yıla giren aileleri geçkin musahabe ederek, onlarla mülaki “Velet Nöbeti Çalıştayı” aranjman yerleşmiş üyeleri zaman de tarihi Hasan Kâmil Hanı’nda basın mensuplarıyla tıpkısı araya geldi.

“Diyarbakır annelerinin duruşu teröre galip mevrut tıpkı vakfe”

MİSMED Içtimai Medya Derneği Başkanı Ferdi Yaşayan, gerçekleştirilen çalıştayın çok kebir sonuçlar ortaya koyduğunu belirterek, “Diyarbakır anneleri hareketi”ni ilmî tıpkı sahaya taşıdıklarını ve bilimsel veriler çıkarttıklarını söyledi.

“Diyarbakır annelerinin duruşu teröre galip mevrut benzeri vakfe.” diyen Yaşayan, bu duruşun üstelik dünyada emsalinin olmadığını tabir etti.

“Aynı ahir süreçte arsıulusal bir kongreyle aileleri ele alıp, çözümleme edeceğiz”

Çalıştay koordinatörü Doç. Dr. Gıyap Palabıyık, Diyarbakır annelerinin yurt eylemine ve çalıştaya değinerek, üzerinde durdukları yer önemli maddelerden birinin bu protestonun değişik illere de yansıması olduğunu belirtti.

Palabıyık, “Tıpkı anneyi düşünün, evladına çok sadık ve evladı amacıyla emniyetsiz acıma sahibi. Evladı elinden alındığı zaman bilcümle dünyayı yakabiliyor. Biz anneyi siyasa ve kimlik üstü aynı sağlık adına kabul ettik.” dedi.

Iletişim Araçları yönünden dahi bire bir değerlendirmede bulunduklarına bel eden Palabıyık, medyada yeteri büyüklüğünde Diyarbakır annelerine ve kat markajcı ailelere kayran verilmediğine dayalı aynı serencam elde ettiklerini dile getirdi.

Palabıyık, şunları söyledi:

“Alelhusus Cumhurbaşkanımızın ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun ailelere verdiği destekten ve annelerimizin toplumun gözetiminde düz bulmasından güç aldık. Diyarbakır anneleri ile çocuk nöbetinin sene dönümünde bir araya gelerek, çalıştayın sonuçlarını onlarla bile konuştuk. Mesele uluslararası boyutta ele alınmalı. İnşallah tıpkısı ahir süreçte arsıulusal bire bir kongre, bir sempozyumla bala nöbetindeki aileleri ele alıp, analiz edeceğiz.”

“Başkasının acısının farkında olan tıpkı Diyarbakır var”

AK Tümen MKYK üyesi Orhan Miroğlu da annelerin sesini belirtmek, anneleri bilimsel çalışmaların, sanatın ve edebiyatın konusu haline getirmek amacıyla aynı araya geldiklerini belirtti.

Diyarbakır’ın ve bölgedeki annelerin yanık benzeri çevrim yaşadığını, imdi bunun Diyarbakır anneleriyle kırıldığını dile getiren Miroğlu, “Bundan Sonra duygudaşlık kurarak yola devam edersek, bizi 40 yıldır çalışır eden, çok acılara el açmış bu yoğun hafızayı üstelik geride bırakıp, Türkiye’nin geleceğinin tıpkısı parçası kendisine, kararlı, kararlı tıpkısı umum yerine çağ sahnesinde oynamamız gereken rolü oynamaya başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Geçen 3 yıl içerisinde Diyarbakır annelerinin habitat eyleminin sivil sosyete kuruluşlarının, aydınların ve türlü siyasi partilerin sakil bandaj gösterdiği aynı gösteri olduğunu anlatan Miroğlu, 25 sene öncesi ile kıyasladığında Diyarbakır’ın deminden ayrıksı tıpkı kent haline geldiğini söyledi.

Miroğlu, “Başkasının acısının farkında olan ayrımsız Diyarbakır var. Temel mesele bu, başkasının yaşadığı acıyı fark edebilmek. Diyarbakır’ın bundan sonraki politik, toplumsal, kültürel hayatında ruz içerisindeki yolculuğuna esenlikle devam edebilmesi amacıyla Diyarbakır’ın hikayelerini haddinden fazla dinlememiz, paylaşmamız ve öz hikayelerimizi da ayrımsız şekilde aktarmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Iletişim Araçları Platformu Başkanı Ahmet Durkaya ise Diyarbakır annelerinin evlatları üzere gösterdiği mücadeleye destek olan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat başta kalkışmak için herkese teşekkürname etti.

Sivil cemiyet kuruluşları namına tamamen hasbilik esasıyla akıntı ettiklerini anlatan Durkaya, “Seçkin sivil cemiyet kuruluşunun bir yarası, tıpkısı derdi olmalı. Ülkenin kanayan yarası, ayrımsız eksiği olduğunda canla başla savaş edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çalıştaylarla, basın bildirileriyle, elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Çalıştayın aranjman müesses üyeleri elan bilahare kentteki sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileriyle aynı araya geldi.Share: