Üniversitede saz dinletisi

Kilis 7 Mesafe Üniversitesinde “Tilmizlik Hayatında Enstrüman ve Çalgı” başlıklı görüşme ve dinleti gerçekleştirildi.

Yusuf Şerefoğlu Afiyet Bilimleri Fakültesi, Sağlık Yönetimi Bölümü’nün düzenlediği ve Sağlık Yönetimi Topluluğu bünyesinde gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde Öğretim Görevlisi Şanlı Tohumcu’nun ve Mütekait Öğretmen Haluk Kanmaz’ın katılımlarıyla, “Tilmizlik Hayatında Çalgı ve Çalgı” başlıklı musahabe ve dinleti gerçekleştirildi. Programın açım konuşmasını yapan, Sağlık Yönetimi Kürsü Başkanı Doç. Dr. Fatih Budak, müziğin, ruhun gıdası, enstrümanın ise o gıdanın yapı taşı olduğunu vurgulayarak, üniversite sıralarına gelen herhangi bir öğrencinin sevdiği, bütün gönül ettiği amma hıfzetmek için aynı cins punt bulamadığı o enstrümanı, 4 sene süresince, belki uğraşı namına başlayıp istekli düzeyde öğrenmesini çokça ama haddinden fazla umu ettikleri tabir etti. Çünkü müzikle ve ayrımsız enstrümanla ilgilenmenin, o enstrümanı gidermek üzere himmet etmenin, öğrencilerin lüzumlu fiziksel, ruhsal ve toplumsal yönden ve gerekse akademik ve mesleksel açıdan gelişimlerine şişman katkılar sunacağına inandıklarını anlatım fail Budak, öğrencilerin sosyo-kültürel gelişimlerine müteveccih etkinlikler yapmaya bitmeme edeceklerini vurguladı.

Daha sonradan, öğrencilerin alkışları arasında, enstrümanlarıyla sahneye sâdır ve kişi hayatlarından verdikleri örneklerle, müzikle ilgilenmenin ve tıpkı enstrüman çalmanın ferdî ve içtimai düzeyde öğrencilere ne zümre katkılar sağlayacağını rapor fail Mehabetli Tohumcu ve Haluk Kanmaz; ilhak, kabak kemane ve ud dinletileri eşliğinde, Türk halk müziği ve Türk sanat müziği eserlerinden örnekler sundular.

Program, Yusuf Şerefoğlu Esenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Memet Kule aracılığıyla, katılımcılara teşekkürname belgesi arz etmesiyle sona erdi. – KİLİS

Share: