UNESCO’ya aday Nemrut Kalderası’nda göz kamaştıran kar manzaraları

UNESCO’ya namzet Nemrut Kalderası’nda ayn kamaştıran kar manzaraları

BİTLİS Bitlis’in Tatvan ilçesinde UNESCO’ya aday gusto harikası Nemrut Kalderası kış güzelliği ile adeta büyülüyor.

Avrupalı Gelişigüzel Destinasyonları Projesi çerçevesinde “mükemmelliyet ödülü” kayran ve UNESCO’ya aday Nemrut Kalderası, yağan karla alay malay tamamen beyaza büründü. Tatvan site merkezine 21 kilometre uzaklıkta mevcut 2 bin 948 rakımdaki Nemrut Kalderası, kar yağışının arkası sıra beyaz zehir örtüyle kaplandı. İlkbahar ve yaz mevsiminde çok sayıda kişinin uğrak yeri olan kalderada, kışın bile alelhusus yılbaşına mahdut eyyam kala ağırbaşlı bağlam görüyor. Kalderaya katılmak üzere kar şita dinlemeyen vatandaşlar; virajlı, karlı ve rüzgarlı ayrımsız yolculuğun peşi sıra koskocaman kaldera görüntüsünü izlem imkanı buluyor.

Öte yandan, gelgel sıcaklığının sıfırın altında 8 rütbe namına ölçüldüğü bölgede, dağları ve ağaçları şamil beyaz zehir örtü alarga görüntülendi.

2022 yılının serencam günlerinde Nemrut Kalderasını başlamak istediklerini dile getiren vatandaşlar, “Bitlis’in Tatvan ilçesinde kâin Nemrut Kalderasına geldik. Esasta şehrin tanıtımı üzere ayda hele Nemrut’a geliyoruz. 2022’nin serencam günlerinde Nemrut’un serencam halini fotoğraflamak için buradayız. Boydak kırıcı anlamda antipatik, rüzgar, tipi ve sıkıntı var. Bundan çevre zirvede ara vermek zorunda kaldık ve kalderanın aşağısına inemedik. İnsanları buraya Nemrut’a bekliyoruz, gelip bu acun harikası yeri görsünler. Bizler üstelik şehrin tanıtımı amacıyla elimizden geleni yapıyoruz” diyerek konuştular.

Share: