Uludağ’da kış sezonu tedbirlerle başlıyor

Uludağ’üstelik kış sezonu tedbirlerle başlıyor

BURSA Uludağ’de 2022-2023 döneminde uyulması müstelzim kavait Bursa Valiliği marifetiyle açıklandı. Uludağ’bile beklenen davranışlar, akse durumları, asayiş kontrolleri, meteorolojik değişimlerde alınacak tedbirlere karşı Uludağ Düzenlilik Dümen Komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın imzasıyla alınan karar neticesinde, 2022-2023 döneminde Uludağ Milli Park Yeri alanında zindelik gösteren kamu amme ve kuruluşları ve özel işletmelerin almaları müstelzim tedbirler, yapmaları gereken işlemler ve uymaları müstelzim kurallar biricik biricik açıklandı.

Yaz ve kış aylarında tatil ve istirahat etmek üzere Uludağ Milli Parkına mevrut vatandaşların sağlık ve güvenliği üzere alınan kararlara uymayanlar için mukteza yönetsel ve yasalı muamelat yapılacağı açıklanırken, 27 maddeden oluşan hukuki dayanaklar bile belirtildi. İlk yerine şita sezonu boyunca Uludağ Milli Parkı’ndaki mekanik tesisler, kar motoru, kar kızağı ve kayak pistlerinde meydana gelebilecek olaylarda, meteorolojik değişimlerde ve aniden gelişebilecek kriz durumlarında, asayiş yeterliliklerini ve belki zafiyetlerini yakalamak ve engelleyici tedbirler ahzetmek maksadıyla ‘Uludağ Düzenlilik Hile Komisyonu” kurulacağı açıklandı.

“Mekanik görevlileri bildirmeyen tesisler hizmet veremeyecek”

Pistlerin kullanıma açım ve kapanış saatleri muhtemelen saatlerde olacağı tamlanan kararda, mekanik tesislerde görevlendirilen personel bilgilerini 20 Son Teşrin 2022 tarihine kadar Uludağ Milli Park Yeri Müdürlüğü ve Uludağ Bitirmiş Karakol Komutanlığı’na teyit etmeyen tesisler, şita sezonu süresince bakım veremeyecek. Antrparantez, mekanik tesislerin vacip teknik hizmet ve servislerinin yapıldığına dair evraklar, Uran ve Uygulayım Bilimi İl Müdürlüğü ile Makine Mühendisleri Odası’ndan alınacak ‘Çalışmasına akla yatkın olduğuna’ dair evraklar, Uludağ Düzenlilik Yönetim Komisyonuna iletilecek. Evraklarını teyit etmeyen, bakımlarını yaptırmayan ve izinlerini almayan işletmelerin çalışmasına müsaade verilmeyecek.

“O araçların hafta sonları zirveye giriş çıkışları yasak”

Evgin hâller aut kalkmak amacıyla, hafta sonları cuma namazı saat 18.00’den aksata saat 00.00’a kadar yakıt taşıyan tanker, kamyon, tır ve çekicilerinin Uludağ Milli Park gişelerinden geçişine cevaz edilmeyecek. Uludağ Milli Parkı’nda 12 kamer süresince tutum, dağcılık ve kamp faaliyeti icra edecek spor kulübü ve derneklerin lüzumlu müracaatlarını Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü yaptıktan sonra yapabileceği; 12 kişiden fazla grupların ise kayran kılavuzu alması yaz ve kış aylarında zorunlu arkaç getirildi. İzinsiz yapılan etkinliklerin tespitinde ise yaptırım cezası uygulanacak.

Belirlenen alanlar haricinde korluk yapanlara yönetsel para cezası kesileceği açıklanırken, orman yangınlarıyla uğraş çerçevesinde yerde biberli yakılmasına dahi cevaz verilmeyecek. Ayrıca kararlı yolların üstelik değme cins açkı geçişlerine kapatılacağı belirtildi. Sarıalan ve Çobankaya dışında dinlenme kampı ve otağ kurulmasına müsaade verilemeyecek. Dinlenme Kampı kuranların ise bedel ödemediği belirleme edildiğinde ise idari yaptırım cezası uygulanacağı tabir edildi.

Share: