Ukraynalılar, ülkelerinin Istiklal Günü’nde milli marşlarını okudu

Ukrayna’nın 31. Istiklal Günü’nde Kocaeli’da dallı güllü Ukraynalılar milli marşlarını okudu. Türkiye’ye yardımları amacıyla teşekkür eden Kocaeli Ukraynalılar Derneği Başkanı İrina Sola, “Türk hükümeti ve vatandaşları kapısını bize bütün vazıh bıraktı. Gâh Türk vatandaşlar beni arayarak, boş evleri olduğunu ve istersek görmek amacıyla verebileceklerini söylüyorlar. Türk insanı emniyetsiz. Ego inanıyorum, Türkiye ve Ukrayna ahi ülkelerdir” dedi.

Ukrayna, Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığının 31. sene dönümü olan Istiklal Günü’nü kutluyor. Kocaeli’de üstelik Ukraynalılar ayrımsız araya gelerek, milli marşlarını okudu. Ayrımsız zamanda online planlı etkinliğe 55 ülkeden Ukraynalı katıldı. Ukraynalılar, kontak ve beraberlik mesajı vererek, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın bitmesini temenni etti.

“6 aydır bitmeme eden savaşa reaksiyon görmek amacıyla toplandık”

Kocaeli Ukraynalılar Derneği Başkanı İrina Sola, “Bizim derneğimiz april ayında kuruldu. Biz elhak bilcümle birlik içindeydik ancak uğraş cihetiyle resmi namına Kocaeli’de üstelik topluluk kurduk. Bugün 24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Haset. Bugüne özel bilcümle dünyada Ukrayna milli marşı söylenecek. Bu acun rekoru olarak belirlendi. Bu etkinliğe bire bir anda 55 ülkeden 5 bin 100 Ukraynalı katıldı. Ukrayna’dahi maalesef cidal bitmeme ediyor. Bugün hem istiklal günümüzü tebrik etmek hem dahi 6 aydır bitmeme eden savaşa aksülamel örtmek için toplandık” dedi.

“Türkiye ve Ukrayna ahi ülkelerdir”

Kocaeli’nin beraberinde İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya’de da etkinlik olduğunu belirten Başkan Sola, “Online olarak 55 ülkeden bildirişim halindeyiz. Online yerine sistem birbirine bindi mesajı verdi ve bağımsızlığımızı kutladık. Türkiye hükümetine ve vatandaşlarına bize verdiği destek için teşekkür ediyoruz. Şita aylarında çok fazla arkalama topladık. Türk vatandaşları olmadan bu büyüklüğünde yardımı toplayamazdık. Resmi adına mülteci durumu car edilmedi amma yine birlikte Türk hükümeti ve vatandaşları kapısını bize hep engelsiz bıraktı. Bazı Türk vatandaşlar beni arayarak, yersiz evleri olduğunu ve istersek yolmak üzere verebileceklerini söylüyorlar. Türk insanı inanılmaz. Ben inanıyorum, Türkiye ve Ukrayna ahi ülkelerdir. Şu an Türkiye pekâlâ bizim el durumumuzda yanımızda oluyorsa biz da sizin edisyon durumunuzda yanınızda oluruz” diyerek konuştu.

“Bağımsızlığımızı kutluyoruz ama insanlarımız bibi ölüyor”

8 senedir Kocaeli’bile yaşadığını söyleyen Marina Kodalak, “Maatteessüf 6 aydır cenk bitmeme ediyor ve hiç bitmedi. Bağımsızlığımızı kutluyoruz ama insanlarımız bibi ölüyor. Onlar bizim üzere savaşıyor. Umarım gücük sürede esasen zaferimizi kutlayacağız. Savaştan muhit buraya gelen vatandaşlarımız var ve burada yaşıyorlar. Bu sebeple Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. Türkiye bize tıpkı şekilde yardım etti, teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. – KOCAELİ

Share: